Sedacie súpravy ako súčasť moderného interiéru

0 20

Obývačka je dôležitým miestom v každom interiéri. Môže slúžiť na dokonalý relax aj stretnutia s rodinou či priateľmi za jedným stolom pri dobrom vínku. Podľa toho je nutné prispôsobiť aj zariadenie obývacej izby, ktorému ale tak či tak vždy dominuje sedacia súprava. Žiadny moderný domov a obývačka sa bez nich nezaobíde.

Sedacia súprava
Sedacia súprava

Ozaj kvalitný sedací nábytok nie je zanedbateľnou investíciou, preto by ste jej výber a kúpu nemali brať na ľahkú váhu. Na čo si dať pozor a ktoré veci treba pri výbere sedacích súprav zohľadniť, aby  sa váš interiér mohol popýšiť prívlastkom „moderné bývanie“?

Rozmer je prvoradý

Že na veľkosti nezáleží je v tomto prípade nezmysel. Sedačku musíte prispôsobiť veľkosti miestnosti, inak to nejde. Ak máte menšiu obývačku, nová sedačka v nej bude vždy dominovať. Vyberajte preto s ohľadom na praktickosť a dizajn, tak, aby ladil s ostatným vybavením.

Vo väčších obývačkách je na vašom zvážení aký veľký priestor sedacej súprave vyhradíte. V prípade,ze budete chcieť interiér doplniť o moderné kreslá či stolík, siahnite po peknej sedačke v tvare L.

Záleží aj na tvare sedacej súpravy

Spomínané sedacie súpravy v tvare L výborne pasujú do priestrannejších miestností, ktoré slúžia viacerým účelom. Môžu byť vyložene praktickým a funkčným momentom v prípade, že si miestnosť žiada optické odlíšenie a rozdelenie na dve časti.

Na druhej strane sú tu oválne moderné sedačky, ktoré vďaka svojmu tvaru pekne zapasujú do stredných a menších obývačiek, kde ponúknu dostatok miesta na sedenie.

Kreslo
Kreslo

Ako sedačku orientovať?

V tomto prípade sa riaďte účelom, na ktorý obývačku používate. Ak sa v obývačke stretáva celá rodina za účelom relaxu v štýle „každý po svojom“, vytvorte spolu s kreslami oddychový priestor, v ktorom sa každý člen vašej rodiny bude cítiť fajn. Pokiaľ ale vaša obývačka slúži najmä návštevám a je častým miestom priateľských stretnutí, potom je to jasné – zoskupte sedacie súpravy a kreslá okolo stola. Práve ten bude stredobodom miestnosti. Môže ním byť ale aj televízor či knižnica – to najmä vtedy, ak je obývačka výhradne vašim priestorom na relaxáciu.

Aj poťah je dôležitý

Poťahový materiál je jednou z kľúčových vecí pri výbere sedacích súprav. Dnes už je na trhu množstvo syntetických materiálov v rôznych farebných prevedeniach, ktoré sa vyznačujú ľahkou údržbou aj dobrou životnosťou.

Dlhodobou stálicou však je a bude klasická koža. Tá najkvalitnejšia pochádza z hovädzieho dobytka pasúceho sa v alpských oblastiach. V tomto vysokohorskom prostredí je koža vystavená pomerne drsným poveternostným podmienkam, vďaka čomu získava na odolnosti a kvalite. Okrem toho sú na koži patrné rozdiely v štruktúre, stopy po značkách, vpichoch od hmyzu či pichnutí rohom. To ale nie sú závady, práve naopak – povrchu na sedačke dodávajú charakter a jedinečnosť.

Vlastnosti kože

Koža, ktorá sa používa v nábytkárskom priemysle, je veľmi trvácna, pevná, ale tiež hebká. Zabraňuje zapareniu tým, že prepúšťa vzduch, príjemne hreje a prebytočné teplo odvádza, je pekná na pohľad a príjemná na dotyk. Kvalitnú kožu tiež spoznáte podľa nezameniteľnej vône.

K najvyberanejším patria anilínová a semianilínová koža. Ide o dva typy koží najvyššej akosti a kvality. Pre obe verzie sa vyberajú len tie najlepšie surové kože, ktoré prejdú istou úpravou, no ich prirodzené vlastnosti ostávajú takmer nezmenené. To sa už nedá povedať napríklad o farbených kožiach, ktoré síce neblednú a ľahšie sa udržujú, sú ale tvrdšie, minimálne priepustné a poskytujú predsa len o čosi menší pocit komfortu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.