Zaujímavosti zo sveta – Španielsko

0 70

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Španielsko? Flamenco, fiesta, býčie zápasy? Áno, aj o tom to v tejto krajine je. Ale nie len! Spoznajte krajinu Pyrenejského polostrova skôr, ako sa tam vyberiete.

Španielsko
Španielsko

Španielčina je druhým najrozšírenejším jazykom na svete. Používa ju viac ako 400 miliónov ľudí, dokonca viac ako angličtinu (no nie viac ako čínštinu)! Je to aj oficiálny jazyk Španielska, ale v Katalánsku, Baskicku a Galícii majú oficiálny status aj miestne regionálne jazyky.

Nudizmus na verejnosti je v Španielsku legálny. Podľa niektorých zdrojov je to preto, že v nahote si lepšie vychutnáte stredomorské podnebie a horúce leto tejto krajiny.

Španielsky ľud sa dožíva pozoruhodne vysokého veku. Priemerná dĺžka života je po Švajčiarsku, Taliansku a Japonsku štvrtá najvyššia v rámci OECD a jedna z najvyšších vo svete. Viac sa dožívajú španielske ženy (85rokov) ako muži (v priemere 79rokov).

Španielsko má dlhodobo jednu z najvyšších mier nezamestnanosti v EÚ. Napríklad v roku 2013 bolo nezamestnaných až 27,2% Španielov – takú mieru nezamestnanosti nemali ani Američania počas Veľkej hospodárskej krízy.

Španielom patrí najstarší maják na svete. Volá sa Herkulova veža, leží v severozápadnom Španielsku a pochádza z dôb antického Ríma. Dosahuje výšku 55m a je stále v prevádzke.

V Španielsku žijú potomkovia japonských samurajov. V mestečku Coria del Rio údajne žije niekoľko stoviek ľudí s priezviskom Japon. Ide o potomkov japonských samurajov zo 17.storočia, ktorí sa tu usadili.

Španielske prostitútky musia nosiť reflexné vesty. Toto opatrenie slúži ako prevencia dopravných nehôd. Za nedodržanie tohto nariadenia im hrozí pokuta niekoľko desiatok eur.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.