5 dobrých rád, ktoré využijete pri jarnom upratovaní

0 21

S príchodom jari každoročne nastáva aj čas veľkých jarných upratovaní. Pre mnohých je upratovanie samo o sebe dosť otravné, no po zime sa generálna úprava interiéru jednoducho hodí. Venujte sa jej inak ako po minulé roky! Efektívnejšie konanie prinesie rýchly výsledok.

1. Postupujte zhora nadol

Dobré rady nie je na škodu pripomínať a spravíme tak hneď v prvom bode aj my. Upratovanie izieb začínajte vždy od vrchu. Povymetajte pavučiny, očistite garniže a svietidlá, prosto postupujte odhora až nadol. Logické, jasné, no nie vždy dodržiavané základné pravidlo.

2. Zvláštna starostlivosť pre koberce a kožušiny

Kožušiny a koberce sú v každom interiéri doslova lapačom prachu a nečistôt. Pravidelná starostlivosť o ne je preto základom upratovacieho cyklu, aj toho jarného. Keď to jarné počasie dovolí, venujte čas vytepovaniu a vyčisteniu všetkých kobercov, kožušín a koberčekov.

Pustite sa s nami do upratovania
Pustite sa s nami do upratovania

3. Čistenie kľučiek a vypínačov

Kľučky a vypínače pravidelne čistia azda len tí najväčší pedanti. Alebo nie? Tak či onak, pri jarnom upratovaní nezabúdajte ani na ne. Patria predsa medzi prvé veci, ktorých sa chytáme pri príchode z práce, ciest, alebo pri odchode z toalety. Nie len vypínačov a kľučiek, ale aj rôznych držadiel sa chytáme denne rukami špinavými či mastnými a to nemôže ostať bez stôp a následkov.

Dajte si pozor na 5 najčastejších chýb pri upratovaní

4. Kedy umývať okná?

Ku koloritu prichádzajúcej jari patria aj panie domu ostošesť umývajúce okná. Zmeňte zaužívanú, hoci pomerne logickú tradíciu umývania okien počas slnečných dní! Lúče jarného slnka totiž urýchľujú schnutie okien, výsledkom čoho sú nevzhľadné fľaky a šmuhy. Lepším riešením je umývať vtedy, keď je vonku pod mrakom.

5. Čím na vodný kameň?

Ak gruntujete kuchyňu alebo kúpeľňu, pravdepodobne sa kde-tu stretnete aj s prítomnosťou vodného kameňa. Skúste ho tentokrát odstrániť bez použitia, len s „dovoleným dopingom“ v podobe surovín, ktoré isto nájdete doma! Zmiešaním octu a citróna vytvoríte prírodnú kyselinu, pod ktorou povolí aj skutočne zažratý vodný kameň. Avšak pozor na postriebrené a pochrómované veci, touto kyselinou by ste ich mohli poškodiť!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.