Zima nás tento rok naozaj prekvapuje. Ako vetrať cez tieto chladné dni?

0 49

Určite nikto z vás nečakal, že táto zima bude taká krutá ako je. Pominulé roky sme boli zvyknutí na mierne zimy, kedy sme ledva- ledva vytiahli zo šatníka hrubý kabát, respektíve hrubú zimnú bundu. Chladný vzduch robí komplikácie najmä malým deťom a starším ľuďom, ktorí sú náchylnejší na extrémne zmeny v počasí. Sme nútení domácnosti viac prekurovať, čo nie je vždy najšťastnejšie riešenie. Samozrejme, určité teplo musíme v domácnosti udržiavať. Inak by sme prechladli.

Vetranie počas chladných dní
Vetranie počas chladných dní

Aby ste však mali v domácnosti príjemný vzduch, je potrebné, aby ste ho v pravidelných intervaloch vymieňali. Nie je nutné počas chladných nocí a dní mávať okno otvorené nonstop. Aspoň jedenkrát za deň by ste ale mali určite vetrať.

Vetranie skoro ráno

Výhodou ranného vetrania je práve to, že si domácnosť vďaka otvoreným oknám vôbec, resp. minimálne zadymíte. Aj keď pri extrémnych nočných mrazoch to ale platiť nemusí. Stačí, keď vždy predtým, ako ráno pôjdete do práce, necháte pár minút všetky okná otvorené do prievanu. Pozor ale, všetky kvety odstráňte z parapiet. Chladný vzduch z vonku by im mohol výrazne uškodiť.

Zarosené sklá

Kvôli extrémnym mrazom vám budú zamŕzať a hmliť sa všetky okná, a to nezávisle od toho, či máte alebo nemáte tie najlepšie plastové okná. Majte vždy po ruke starú handru, poprípade technický kotúčový papier. Poutierate nimi zahmlené okná. Zabránite tak vzniku plesní v tesneniach medzi rámom okna a sklom.

Nestojte pri otvorených oknách

V žiadnom prípade, keď vetráte, nestojte v prievane. Odíďte do vedľajšej miestnosti, poprípade sa schovajte mimo otvoreného okna.

Aj keby sú vonku silné mrazy, v žiadnom prípade nezabúdajte na vetranie. Vetranie je dôležité aj v zime, aj v lete.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.