Jednoduchá kontrola prevádzkových kvapalín v aute pred dovolenkou

0 62

Jednou z výhod cesty na dovolenku vlastným autom je to, že máte z hľadiska prepravy voľnú ruku pri rozhodovaní sa kedy, kadiaľ a kam pôjdete. Menšou nevýhodou však je, že zároveň leží čisto na vašich pleciach zodpovednosť za kontrolu stavu vášho auta pred dovolenkou. Nemusíte však mať obavy, napríklad kontrolu prevádzkových kvapalín zvládnete hravo aj bez pomoci.

Kvapalina do ostrekovačov

Na začiatok si dajme jednoduchú záležitosť, kvapalinu v ostrekovačoch. Ak je vaše auto vybavené signalizáciou jej stavu, na nízku hladinu vás upozorní kontrolka. V prípade, že senzor hladiny kvapaliny v ostrekovačoch v aute nemáte, jej množstvo odhalíte, až keď ju miniete. Každopádne, pred cestou na dovolenku ju doplňte na maximum, aby vám bez problémov vydržala celú dovolenku a nemuseli ste sa zdržovať jej kúpou.

Motorový olej

Aj keď je kvapalina v ostrekovačoch za určitých podmienok dôležitá pre bezpečnosť jazdy, nejde o tak kľúčovú vec ako motorový olej. Jeho množstvo si skontrolujete mierkou hladiny oleja. Nejde však len o to, koľko ho v aute máte.

Keďže časom sa zhoršujú mazacie vlastnosti oleja, je potrebné ho pravidelne meniť. Všeobecne sa ako interval výmeny udáva 15 000 km alebo 1 rok, podľa toho, čo nastane skôr. Preto je potrebné skontrolovať, kedy ste motorový olej naposledy menili a v prípade potreby navštíviť obchod s motorovými olejmi Žilina a servis.

Chladiaca kvapalina

Olej sa stará o mazanie komponentov motora a o ich chladenie sa stará chladiaca kvapalina. Rozdiel je, že pri chladiacej kvapaline je častejším problémom jej množstvo. Ľahko ho tak skontrolujete vďaka ryske na jej nádržke a v prípade potreby sa postaráte o doplnenie.

Treba však poznamenať, že aj chladiaca kvapalina rokmi stráca svoje vlastnosti, avšak má podstatne dlhšie intervaly výmeny, najčastejšie v rozmedzí 3 – 5 rokov. Samozrejme, po tomto intervale radšej treba chladiacu kvapalinu kompletne vymeniť.

Brzdová kvapalina

Na záver sa pozrime ešte na brzdový systém. Okrem brzdových platničiek alebo napríklad kotúčov, sem radíme aj brzdovú kvapalinu. Opäť je jej množstvo možné jednoducho skontrolovať ryskou na nádržke, ale podobne ako pri oleji aj tu je dôležité dodržiavať interval výmeny, ktorým sú zvyčajne 2 roky. Ak ste teda minulý rok brzdovú kvapalinu nemenili, pred tohtoročnou dovolenkou si ju vymeniť nechajte.

Zdroj obrázka:

Autor: Dragana Gordic / Stock.adobe.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.