7 zaujímavých faktov o levanduli

0 976

Máme ju radi kvôli jej farbe, vôni, účinkom alebo len tak, pretože sa nám páči taká aká je. Reč je o levanduli, zázraku z prírody, ktorý poznali už starí Gréci. Pripravili sme pre vás zopár zaujímavostí o tejto rastlinke, výnimočnej na prvý aj druhý pohľad.

Levandula
Levandula

 

1.Levanduľa je asi 60cm vysoký polokrík, kvitnúci prevažne v júli a auguste. Júl je zároveň mesiacom, kedy začína jej zber. Mala by sa zberať tesne pred rozkvetom, pretože len vtedy levanduľa obsahuje najväčšie množstvo aromatických látok. Teda presnejšie jej kvety.

2.Známy levanduľový olej sa z kvetov získava pomocou metódy parnej destilácie. Ešte pred ňou je ale potrebné nechať kvety deň-dva presušiť, aby stratili prebytočnú vlhkosť. Následná destilácia prebieha niečo viac ako 30minút, počas ktorých sa vonné zložky (de facto samotný olej) vydestilujú vo forme olejovitého výťažku.

3.Použitie levanduľového oleja je vskutku širokospektrálne. Má schopnosť upokojovať telo, nervy a svaly a pomáha pri celkovej regenerácii organizmu. Je však skvelý aj na ošetrenie pokožky celého tela, najmä po stresujúcich zážitkoch v podobe popálenín od ohňa či slnka. Keďže má tento olej protizápalové účinky, používa sa tiež pri liečbe ekzémov.

4.Ale použitie levandule nie je len o kvetoch. Využiť sa dajú aj jej listy a to, možno trochu prekvapivo, v kuchyni. Sú totiž súčasťou známeho provensálskej zmesi korenín a v menšom množstve sa pridávajú do šalátov, k rybám alebo mäsu.

5.Práve oblasť Provensálska je typickým miestom pre pestovanie levandulí. Provensálsko inšpirovalo mnoho význačných umelcov, okrem iných aj Picassa či van Gogha. V súčasnosti je inšpiráciou pre fotografov. Niektorú z fotiek levanduľových polí možno máte na pozadí vášho monitora aj vy.

6.Údajne jeden z najlepších a najkvalitnejších levanduľových medov, vyrábaného z levanduľového nektáru, pochádza z mestečka Valensole. Známymi „levanduľovými“ oblasťami Laborel, Mévouillon, Dignois či regióny Triscastin a Grignan. Oplatí sa ich navštíviť najmä v letných mesiacoch, ideálne od júna.

7.Odpudzujúci účinok levandule na vošky asi poznáte. Vedeli ste však, že levanduľa môže niektoré druhy hmyzu aj priťahovať? Lákavá je najmä pre včely a motýle, takže vysadením levandule môžete vo vašej záhrade aj takýmto spôsobom zvyšovať úrodu, napríklad vašich ovocných stromov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.