Aj zvuk má vplyv na komfort bývania vo vašej domácnosti

0 340

Určite si uvedomujete, že na kvalitu bývania vo vašej domácnosti vplýva veľa vecí. Jednou takouto „vecou“ je aj zvuk. Obzvlášť tie z vás, ktoré bývajú v byte, dobre vedia, o čom hovoríme. Nadmerne hluční susedia vedia byť hotovou nočnou morou.

Čo s hlučnými susedmi?

Ako proti takýmto netolerantným susedom bojovať? Ak ste už neúspešne skúšali priateľský rozhovor? Ak máte problém s hlukom, ktorý sa do vášho bytu prenáša cez stenu, riešením je zvuková izolácia danej steny. A to je úloha pre odborníkov. Prečo?

Pretože ideálna zvuková izolácia steny nie je len o izolovaní hluku. Áno, to samozrejme musí robiť, ale zároveň treba prihliadať aj na hrúbku tejto konštrukcie. Nechcete predsa, aby ste kvôli hlučným susedom a potrebe zvukovej izolácie steny, výrazným spôsobom „ukrojili“ zo svojej miestnosti. A keďže konštrukciu kvalitnej zvukovej izolácie tvorí viacero materiálov s rôznymi izolačnými schopnosťami, napríklad akustická pena a zvukovo izolačná doska a podobne, len skúsení profesionáli dokážu navrhnúť ideálnu kombináciu materiálov. Nechajte to na nich a výsledok vás očarí.

Väčším problémom môže byť ak sú hluční susedia nad vami. Iste, môžete si odizolovať strop, ale to pomôže len pri bežnom hluku, akým je reč, krik, či zvuky z TV. Ak vás trápi takzvaný kročajový hluk, čiže dupot, posúvanie stoličiek a podobne, ten sa prenáša hlavne stenami a k jeho odstráneniu by pomohla len rekonštrukcia podlahy susedov nad vami s použitím kvalitnej kročajovej izolácie.

Ako zistíte, že máte doma zlú akustiku?

Nie vždy však „zvukový diskomfort“ vzniká vonkajšími vplyvmi. Niekedy je problémom zlá priestorová akustika vo vašom byte, resp. dome. Existujú však rôzne spoľahlivé riešenia na pohlcovanie zvukov a elimináciu ich odrazov, takže nejde o príliš zložitý problém. Kedy je však dobré priestorovú akustiku riešiť?

Väčšinou sa zlá akustika prejavuje pri sledovaní TV, či počúvaní hudby. Môže sa prejavovať zlou zrozumiteľnosťou dialógov v TV, agresívnym zvukom pri vyšších hlasitostiach, „duniacimi“ basami pri počúvaní hudby, či celkovo zlou kvalitou zvuku aj pri drahších audio sústavách. A taktiež aj pri bežnom rozhovore v miestnosti, pri ktorom môže vznikať nepríjemné echo. Ak máte niektorý z týchto problémov, je to zlá akustika.

Zdroj obrázka:

Autor: Photoroyalty / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.