Ako na predaj bytu?

0 131

Rozhodli ste sa predať byt ale nechcete ho predávať cez realitnú kanceláriu? Pravdou je, že pokiaľ sa v realitách nevyznáte vstupujete do neznámych vôd a predaj môže trvať dlhšie než by ste chceli. Na druhú stranu je množstvo kupujúcich, ktorí dávajú prednosť kúpe bytu bez realitnej agentúry.

Cena

Základom predaja je určenie ceny bytu. Ak bude príliš nízka prerobíte, prípadne sa môžu kupujúci domnievať, že s bytom nie je niečo v poriadku keď ho predávate pod cenu. Pokiaľ budete za byt pýtať veľa môže sa stať, že ho nepredáte. Správnu cenu môžete zistiť jednoducho. Prezrite si inzeráty na predaj bytov vo vašej lokalite. Zamerajte sa na byty, ktoré majú rovnakú alebo aspoň podobnú rozlohu ako váš byt a podľa toho určite cenu bytu.

Lokalita je dôležitá. Inzeráty na predaj bytov v Bratislave budú mať inú cenu ako inzeráty ponúkajúce byty v Ružomberku či inom meste. Rozdiel v cene je aj ohľadom rozlohy bytu. Za jednoizbový byt nemôžete pýtať toľko, čo za trojizbový byt.

Inzerát

Musíte dať vedieť, že máte byt na predaj. Aj keď to vaši susedia isto vedia nestačí to. Najvhodnejší spôsob je napísať inzerát, ktorým oslovíte potenciálnych kupcov aj z opačného konca mesta či iného okresu. V inzeráte by ste mali o nehnuteľnosti povedať čo najviac. Štýl „predám byt“ určite nestačí. V jednej vete môžete o byte povedať aj viac, napríklad „2i byt na predaj v Jégého aleji“. Z tohto inzerátu viete aký veľký je byt a aj kde sa nachádza. Oslovíte tak ľudí, ktorí majú vážnejší záujem o kúpu bytu práve v tejto oblasti.

Ak k inzerátu pridáte aj fotografie ľudia si môžu byt lepšie predstaviť. Nie je to síce podmienka, ale ak sa chcete vyhnúť množstvu záujemcov, ktorí si byt prídu len pozrieť a nebudú mať oň záujem urobte to. Fotky by mali byť kvalitné a mali by zachytávať miestnosti bytu.

V inzeráte nezabudnite uviesť cenu a aj kontakt na vás. Hneď ako nájdete kupca na byt uzavrite kúpnu zmluvu. Tú je ale najlepšie dať zhotoviť realitnej kancelárii alebo právnikovi.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.