6 tipov, ako sa zbaviť jaziev a nabrať stratené sebavedomie

0 52

Jazvy sú obvyklým následkom poranenia, úrazu, operácie, akné, alebo ovčích kiahní. Často sa za ne hanbíme a zároveň nám uberajú na kráse a na sebavedomí. S odstránením jaziev by sme mali začať čo najskôr, aby sa koža čo najlepšie zregenerovala a následky neboli tak viditeľné. Preto na nič nečakajte a začnite hneď! Prinášame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri ich odstránení.

  1. Konajte hneď!

Keď už máte čerstvú jazvu po akné alebo po odstránení stehov, na nič nečakajte! Neustálym odkladaním návštevy lekárne alebo svojho dermatológa nikdy nič nevyriešite a hlavne Vás čaká nepekná „pamiatka“.

  1. Poraďte sa s lekárom

Máte jazvu po operácii alebo napr. po úraze? Poraďte sa s vaším ošetrujúcim lekárom, on sám bude najlepšie vedieť, akú liečbu zvoliť. V dnešnej dobe si môžete vybrať z rady liečebných procedúr – od chirurgického zákroku, ošetrenia jazvy laserem, až po vybratie kvalitnej masti či gélu.

  1. Nepodceňujte domácu starostlivosť

Aby jazva zostala hladká, pružná, odolná a omnoho menej viditeľná, je potrebné sa o tkanivo starať a liečiť ho už vo chvíli, kedy sa rana hojí. „Hlavné pravidlo znie: musíte udržovať kožu jemnú a vláčnu a pravidelne (i niekoľkokrát denne) ju natierať hojivou masťou či gélom – napr. Beta Glucan gel obsahuje beta glukan z hlivy ustricovitej a výrazne prispieva k regenerácii pokožky. Je ideálnym pomocníkom v domácom boji proti jazvám,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly zo spoločnosti Natures.

  1. Pozor na slnko!

Jazvu nevystavujte extrémnym teplotám – mrazu ani teplu – po dobu jedného roka. „Chráňte pokožku pred UV žiarením, ktoré obsahuje slnečné lúče, pomocou opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Jazva bude už navždy náchylnejšia ako jej okolie. Spáli sa ďaleko rýchlejšie a na tele Vám ešte viac vynikne. V lete aplikujte na jazvu vždy krém s vysokým UV faktorom,“ vysvetľuje Ing. Stanislava Bulková zo spoločnosti BIOR.

Tip na krém s vysokým UV faktorom ALGA MARIS BIO mlieko na opaľovanie SPF50. Vhodný aj na veľmi citlivú pokožku. www.bior.sk

Krém s vysokým UV faktorom ALGA MARIS BIO
Krém s vysokým UV faktorom ALGA MARIS BIO
  1. Masírujte!

Tlaková masáž slúži k zlepšeniu pooperačného hojenia jazvy – zlepšuje jej prekrvenie a pružnosť. S touto technikou sa začína hneď ako je rana zahojená (1 – 2 týždne po odstránení stehov). Tlaková masáž se robí pomocou bruška prstov, ktorým masírujete jazvu a jej okolie.  Prstom tlačíte na jednotlivé miesta jazvy po dobu až 30 sekúnd (tlak by mal byť taký veľký, že nechtové lôžko na prstu zbledne). Počkajte niekoľko sekúnd a pokračujte o kúsok ďalej. Masáž je potrebné robiť s citom, bez nadmerného zaťaženia. Vyvarujte sa prechádzaniu jazvy prstom, môže dôjsť k poškodeniu. Masáž môžete robiť i niekoľkokrát za deň, ale kožu vždy pred masážou dobre premastnite krémom či olejom.

  1. Ako na staršiu jazvu?

Ak sa k liečbe jazvy pristúpi s veľkým odstupom času alebo sa vytvorí keloidná jazva, ponúka sa ošetrenie laserom alebo plastickou operáciou. Laser účinne stimuluje bunkové procesy, ktorých výsledkom je efektívnejšia a rýchlejšia obnova, zlepšenie vstrebávania životne dôležitých živín pre regeneráciu organizmu, podporu produkcie kolagénu a ATP energie v kožných bunkách.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.