Ako správne užívať probiotiká počas liečby antibiotikami.

0 36

Probiotiká sú živé kultúry baktérií prospešné pre naše zdravie. Baktérie… možno vás napadne, že baktérie a zdravie nejde dokopy. Existujú aj dobré baktérie, ktoré náš organizmus chránia pred tými zlými – laicky, ale pravdivo povedané.

Črevná mikroflóra – dobré baktérie

Dobré baktérie – probiotiká v našom tráviacom trakte sú pre zachovanie zdravia veľmi prospešné. Správna mikroflóra v črevách zlepší naše trávenie, zvýši našu imunitu a aj zrážanlivosť krvi. Probiotiká sú prichytené na črevnej stene – zabraňujú tak množeniu choroboplodných baktérií. Čím viac probiotík v sebe máme tým je menšia šanca ochorieť.

Hygiena, strava – sústavný ničitelia probiotík.

Súčasná strava nášmu tráviacemu traktu veľmi neprospieva – ťažké mastné jedlá, sladkosti, … to všetko obsahuje látky, ktoré prirodzene sa vyskytujúce dobré baktérie v našom organizme ničí.

Hygiena je fajn, ale tiež prispieva k ničeniu probiotík. Mydlá, zubné pasty,… všetky tieto prípravky obsahujú látky, ktoré zabíjajú baktérie a zároveň s tým aj probiotiká. Znižuje sa prirodzená obranyschopnosť pokožky, zvýši sa tvorba ekzémov, zubných kazov, pokožka je citlivejšia voči vonkajším nepriaznivým podmienkam a náchylnejšia na poškodenie.

Probiotik

Probiotiká môžete do organizmu dodať vo forme stravy. Jogurty so živými kultúrami sú vhodným voľbou ako ich počet zvýšiť. Ďalšou dobrou potravinou priam nabitou živými kultúrami je bryndza (nepasterizovaná). Môžete ale aj siahnuť po probiotikách priamo. Výživové doplnky s obsahom probiotík sú vhodné pre dospelých ľudí, tehotné, alebo dojčiace ženy ale aj pre tých najmenších – pre deti od 3 mesiacov života.

Baktérie verzus antibiotiká.

Antibiotiká hrajú v oblasti medicíny významnú úlohu. Ničia baktérie, ktoré vážne ohrozujú naše zdravie. Problém je, že zároveň so zlými baktériami ničia aj probiotiká. Antibiotiká zabíjajú aj dobré baktérie, ktoré sa značne podieľajú na našom zdraví. Ako všetci vieme, antibiotiká už dnes nie sú tak účinné ako v minulosti. Choroboplodné baktérie si voči nim vypestovali imunitu. Preto sa súčasná medicína zameriava na probiotiká. (viac na Zdravina.sk)

Ak práve užívate antibiotiká a zdá sa vám vzhľadom k prečítanému nevhodné užívať aj probiotiká mýlite sa. Stačí dodržať jedno pravidlo a obe zložky (antibiotiká a probiotiká) budú v tele pracovať pre vaše zdravie.

Antibiotiká sa zväčša neužívajú na lačno. Probiotiká je najvhodnejšie užiť nalačno, aspoň pol hodinu pred jedlom. Stačí ak dodržíte medzi užitím antibiotík a probiotik dvojhodinový odstup. Či ich užijete dve hodiny pred antibiotikami, alebo po je už len na vás. Pravdou je, že antibiotiká budú účinkovať stále, ale probiotiká potlačia vedľajšie účinky antibiotík – hlavne čo sa týka tráviacich ťažkostí.

Budúcnosť zdravia v probiotikách.

Stravovacie návyky, nezdravý spôsob života, prehnaná hygiena,… to všetko zanecháva na našom zdravý následky. Probiotiká sú prírodným riešením na mnohé neduhy ľudského organizmu. Zabránia infekciám, zmiernia prejavy chorôb, neutralizujú rakovinotvorné látky, znižujú riziko prepuknutia rakoviny, zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín, … Dobré baktérie jednoducho pre zdravý život potrebujeme.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.