Akými parametrami sa riadiť alebo neriadiť pri výbere mobilu?

0 35

Mobilné telefóny sa už dávno stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sprevádzajú nás takmer pri každom opustení domácnosti a dokážu nám nahradiť množstvo inej elektroniky. Získavame tak jedno kompaktné zariadenie s množstvom funkcií.

Nie každý parameter je naozaj taký podstatný ako nás výrobcovia presviedčajú

Čím viac funkcií začalo v mobiloch pribúdať, tým zložitejším sa stal ich výber. Preč sú časy, kedy sa pozeralo nato, koľko riadkov má displej a či mobilný telefón váži aspoň o niečo menej ako bežná tehla. Nehovoriac o tom, že absolútnym technologickým vrcholom bola zabudovaná anténa.

V súčasnosti pripomína výber telefónu skôr výber počítača. Typ procesora alebo veľkosť operačnej pamäte sú parametre, ktoré pred rozmachom smartphonov nikto neriešil. Ani na veľkosť úložiska sa pri výbere mobilného telefónu nehľadelo, pokiaľ nezačali mať mobily aspoň trochu schopné fotoaparáty a možnosť prehrávať mp3 súbory.

Pri vyberaní si z ponuky mobilných telefónov na nás vyskakuje záplava rôznych parametrov, ktoré niekedy viac hrajú na city ako na rozum. Napríklad taký výber operačného systému býva skôr záležitosťou často iracionálnej náklonnosti alebo naopak opovrhovaním konkrétnej značky. Nad nekonečným pretekaním sa v počte megapixelov alebo po novom, v počte objektívov, krúti hlavou každý fotograf, ktorému je jasné, že viac megapixelov neznamená automaticky kvalitnejšiu fotku. V neposlednom rade samotná kapacita batérie býva často nič nehovoriaci údaj, keďže každý mobil má inú spotrebu energie a zároveň má rôzne postupy pri jej šetrení.

Vhodná veľkosť displeja zásadne ovplyvňuje komfort používania

Čo však rozhodne stojí za dôkladne zváženie pri výbere mobilného telefónu je jeho displej. Aj keď s nástupom farebných displejov sa trend neustáleho zmenšovania mobilov otočil a odvtedy sa mobily skôr zväčšujú, nie vždy znamená, že väčší je lepší.

Áno, na takmer 7-palcovom displeji s vysokým rozlíšením, 120Hz obnovovacou frekvenciou a dokonalými farbami sa vám bude skvelo pozerať na fotky vašej kamarátky, ktorá sa na Instagrame pravidelne chváli novými prsiami. V takých prípadoch dokonca hrozí predčasná ejakulácia. Avšak väčší používateľský komfort častokrát dosiahnete práve na menších displejoch. Obzvlášť ak máte menšie ruky a kratšie prsty.

Tu už si musíte určiť, akým spôsobom budete nový mobil používať. Či v prvom rade na jeho pôvodné účely, čiže telefonovanie a posielanie SMS, doplnené o hľadanie správnej trasy alebo iných informácií na cestách. V takomto prípade oceníte skôr spratnejší mobil, ktorý vám nebude zavadzať a ľahko sa s ním bude manipulovať. Alebo chcete mobilom v čo najväčšej miere nahradiť počítač a vykonávať na ňom prakticky všetky činnosti, ktoré ste zvykli robiť práve na počítači? V takom prípade určite využijete veľký displej aj bez tých kamarátkiných fotiek.

Zdroj obrázka:
insta_photos / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.