Bolesti hlavy vedia potrápiť ženy aj mužov

0 33

Bolesti hlavy sú najbežnejšou formou bolesti a z času na čas potrápia každého z nás. Bolesti hlavy môže spôsobiť málo spánku, stres, hlad či prílišná konzumácia alkoholu. Niekedy pomôže bolesti hlavy vyležať, dať alebo jednoduchá pomoc sú lieky proti bolesti. Okrem toho existujú aj ďalšie spôsoby ako sa bolesti hlavy zbaviť.

Bolesť hlavy
Bolesť hlavy

Čomu sa vyhnúť pri bolesti hlavy

Niektoré zložky potravín a nápojov spôsobujú alebo prehlbujú bolesti hlavy. Takýmto zložkám by ste sa mali pri bolesti hlavy vyhnúť. Je to napríklad ochucovadlo glutamát sodný, na bolesť hlavy nepomáha ani nadmerné pitie kávy a nápojov s obsahom kofeínu, alkoholu a tiež fenylethylamín, ktorý sa  nachádza v čokoláde a syroch.  Vyhnúť by ste sa mali orechom, sóji a aspartamu prítomnému v umelo sladených potravinách.

Nie je to však len jedlo, ktorému by ste sa mali vyhnúť, ale pri bolesti hlavy je dobré odložiť telefón, vypnúť TV, počítač a iné zariadenia, vyžarujúce svetlo.

Čo pomôže zbaviť sa bolesti hlavy

Zázvor (ďumbier) – je považovaný za elixír proti bolesti hlavy. Tento zázrak prírody pomáha uľaviť od bolesti hlavy celkom rýchlo a lacno. Zázvor je dôležitým prvkom ajurvédskej medicíny a je dobré ho využiť. Očistený zázvor najemno nastrúhajte, zalejte horúcou vodou, nechajte lúhovať a keď trocha vychladne popíjajte. Ďumbier obsahuje viac ako 200 látok, mnohé z nich majú protizápalové účinky.

Chlad a teplo – priložením vrecka s ľadom na temeno hlavy môže pomôcť uľaviť od bolesti hlavy. Chlad tíši zápal, ktorý môže byť spúšťačom bolesti. Ľad má tiež znecitlivujúci účinok na bolesť. Dobrým spôsobom je namočiť uterák do chladnej vody, dobre vyžmýkať, zmotať a priložiť na temeno. Takto môžete nechať pôsobiť 5 minút i viac, narozdiel od mrazivého vrecka s ľadom. Verte či nie, ale proti bolestiam hlavy môže pomôcť namočiť si nohy do teplej vody.

Cvičenie – Existuje zopár jednoduchých cvičení na uvoľnenie napätia v krku, čím môže ustúpiť bolesť hlavy. Takéto cvičenia pozostávajú najmä v rozhýbaním hlavy do strán, otáčaním krku, krčením ramien a podobne.

Esenciálne oleje – Odporúčané sú najmä mätový a levanduľový olej. Tieto oleje majú krásnu vôňu, mäta pieporná pomáha otvárať upchaté krvné cievy, ktoré spôsobujú bolesti hlavy. Levanduľa upokojuje a uvoľňuje, čo môže mať za následok významný ústup bolesti. Niekto však nemusí mať rád vôňu levandule, vtedy skúste mätu a opačne. Do šálky s vriacou vodou kvapnite pár kvapiek esenciálneho oleja a výpary dýchajte. Môžete si aj pár kvapiek zmiešaných s vodou masírovať na spánky.

Horčík – Mnohým ľuďom pomáha proti bolestiam hlavy horčík. Horčík je minerál, ktorý pomáha regulovať krvný tlak a hladinu cukru v krvi a je nevyhnutný na správne fungovanie svalov a nervov. Odporúčaná dávka je 400-500 mg horčíka. Horčík sa prirodzene vyskytuje v potravinách ako špenát, orechy a celozrnné potraviny. Dobré je mať doma šumivé tablety horčíka a každý deň si dať jednu.

Zdroj obrázku:
gpointstudio / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.