Čo je trombóza a v akých prípadoch vzniká?

0 142

Trombóza je vážny zdravotný problém, ktorý sa môže vyskytnúť u ľudí rôznych vekových kategórií. Ide o závažný stav, ktorý sa spája s tvorbou krvných zrazenín a vzniku trombov priamo v cievach.

Mnohí ľudia si to neuvedomujú, ale trombóza je vážny zdravotný problém, ktorý môže mať pri neriešení vážne dôsledky na život človeka. Práve preto je potrebné tento komplikovaný stav riešiť hneď a nečakať zbytočne. Trombóza sa vyznačuje vznikom krvných zrazenín, ktoré vznikajú v žilách alebo tepnách. Tie blokujú krvný obeh, pričom to vedie ku vzniku rôznych komplikácií. Napríklad, vzniknúť môže okrem krvných zrazenín aj embólia či srdcový infarkt.

Najčastejšie príčiny trombózy

Prečo vlastne trombóza vzniká? Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade ide o sedavý životný štýl. Pokiaľ máte zamestnanie, pri ktorom sedíte a následne sedíte neustále aj mimo neho, je vyššia pravdepodobnosť, že sa u vás objaví trombóza.

Sedavý životný štýl totiž vo všeobecnosti vedie k spomaleniu krvného obehu, čím sa zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín. Dôvodom môžu byť aj genetické faktory, užívanie hormonálnej antikoncepcie a vážne poranenie. V niektorých prípadoch totiž vznikajú krvné zrazeniny na miestach, kde človek utrpel vážnejšie poranenie.

Rizikové faktory

Trombóza vzniká aj pri viacerých rizikových faktoroch. Napríklad, pokiaľ máte vysoký krvný tlak, ste v pokročilom veku a máte aj pridružené ochorenia ako napríklad obezitu alebo cukrovku, riziko vzniku trombózy je výrazne vyššie. Pravdepodobnosť vzniku však zvyšuje aj fajčenie.

Aká je najlepšia prevencia?

Pokiaľ sa chcete vyhnúť vzniku trombózy, najlepšou prevenciou je pravidelná fyzická aktivita. Tá totiž pomáha udržiavať krvný obeh v optimálnom stave a zároveň sa tým aj znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Dôležitá je tiež zdravá strava. Preto do svojho jedálnička zaraďte viac ovocia, zeleniny a potravín s nízkym obsahom tukov. To všetko prispieva k lepšiemu celkovému zdraviu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.