Dámy, viete, ako sa starať o slnečné okuliare?

0 19

Slnečné okuliare spĺňajú nielen funkciu ochrany našich očí pred slnkom, ale v posledných rokoch sa stali módnym doplnkom, ktorý počas leta nesmie chýbať žiadnej žene. Aby vám však dámske slnečné okuliare vydržali viac ako jedno leto, odporúčame dodržiavať pár základných zásad:

  1. Noste ich v puzdre

O slnečné okuliare by ste sa mali príkladne starať a nenosiť ich len tak pohodené v kabelke. Okrem nánosov špiny a baktérií by sa mohli mechanicky poškodiť, čo by vám zrejme veľkú radosť neurobilo. Riešením je jednoduché puzdro, do ktorého svoje okuliare vložíte a budete ich mať v bezpečí bez polámaním. V prípade puzdra nejde o nákladnú záležitosť, preto vás tento spôsob starostlivosti nebude stáť veľa peňazí, a vaše okuliare vás budú zdobiť niekoľko sezón.

  1. Neutierajte si okuliare do trička ani košele

Je to bežná vec, ktorú robí zrejme väčšina ľudí. Ak zistíte, že cez okuliare dobre nevidíte, lebo sú špinavé, jednoducho ich utriete do trička a vyleštíte. To by ste však robiť nemali! Ak máte totiž oblečené tričko s prímesou elastanu či lycry, umelé vlákna v šatstve môžu okuliarom veľmi uškodiť. Tento materiál môže poškodiť antireflexnú vrstvu či poškriabať okuliare.

Slnečné okuliare
Zdroj: Pexels.com
  1. Na ich leštenie používajte len špeciálne utierky

Ak ste si niekedy čistili slnečné okuliare čističom na okná, už to nikdy nerobte! Látky obsiahnuté v čističoch môžu výrazne uškodiť vášmu zraku. Navyše riskujete, že si poškodíte farebnosť rámu alebo značku na okuliaroch. V drogériách si zakúpte špeciálne utierky alebo čistiace prostriedky (aerosolové balenie alebo rozprašovač) určené na slnečné okuliare. S tými svoje okuliare vyčistíte a vyleštíte dôkladne, no najmä bezpečne.

  1. Neskladajte okuliare z hlavy jednou rukou

Priznajte sa, koľkokrát ste si už zložili okuliare jednou rukou? V hollywoodskych filmoch to môže vyzerať veľmi atraktívne, no v bežnom živote by ste sa tohto zlozvyku mali čo najrýchlejšie zbaviť. Ak si totiž okuliare nezložíte oboma rukami, riskujete, že sa vám môže tvar okuliarov zdeformovať alebo sa vám, v tom horšom prípade, aj zlomia.

  1. Nenechávajte okuliare položené na priamom slnku

Základy fyziky hovoria, že sklo intenzitu slnečných lúčov znásobuje. Svoje slnečné okuliare preto nikdy nenechávajte položené na ploche, ktorá je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Najčastejšími a zároveň najhoršími miestami na odkladanie dámskych slnečných okuliarov sú vnútorné parapetné dosky alebo palubovka v aute. Riskujete tým poškodenie ochranných vrstiev skiel a tvar okuliarov.

Slnečné okuliare
Zdroj: Pexels.com
  1. Nepoužívajte lak na vlasy, ak máte slnečné okuliare

Mnohé dámy sa pri ponáhľaní do práce alebo do mesta pozabudnú a aplikujú si na svoje vlasy lak na vlasy, pričom majú, či už na očiach alebo vo vlasoch, slnečné okuliare. Ide o chybu, pretože okuliare sa nemusia poškodiť len mechanicky, ale aj chemicky, a to práve spomínaným lakom na vlasy. Radšej si doprajte pred odchodom dostatok času a slnečné okuliare si nasaďte ako posledné, tesne pred tým, ako vyjdete von na priame slnko.

Každá žena by mala poznať zásady správnej starostlivosti o svoje slnečné okuliare. Chránime si tým totiž nielen zrak, šetríme peňaženku, no v neposlednom rade dávame spoločnosti aj nejakú vizitku o sebe. A nie je nič horšie, ako pravá dáma s poškriabanými alebo špinavými slnečnými okuliarmi. Správnou starostlivosťou o ne teda už len dovediete svoj outfit do dokonalosti.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.