Drevené vzdelávacie hračky

0 20

Novodobý trend šetrnosti k životnému prostrediu a prirodzenosti vstúpil v poslednej dobe aj do oblasti hračiek pre deti. A aj v dobe elektronických vychytávok a rozmanitej počítačovej zábavy sa mnohí rodičia vracajú k dreveným vzdelávacím hračkám, ktoré boli obľúbené už pred mnohými rokmi. A deti sa s nimi ochotne hrajú.

Vďaka moderným technológiám spracovania dreva majú hračky vyrobené z tohto materiálu širokú škálu tvarov, veľkostí a farieb. Môžete si vybrať z kociek, konštruktérov, bábik a zvieratiek a mnohých ďalších. A rôzne účely vám umožňujú tráviť čas nielen zábavným, ale aj užitočným, pretože rozvíjajú jemné motorické zručnosti a duševné schopnosti dieťaťa. Používajú sa nielen doma, ale aj na hodinách v materských školách a rozvojových centrách.

Drevené hračky sú úplne bezpečné, takže dieťa môže objavovať svet už niekoľko mesiacov po narodení. Jasné a jednoduché akcie s predmetmi, príjemným dotykom a farbami priťahujú pozornosť detí a povzbudzujú ich k hre.

Ako si vybrať vzdelávacie hračky

Najdôležitejším kritériom pri výbere drevených hračiek je ich vhodnosť pre vek a bezpečnosť dieťaťa. Pre bábätká je napríklad lepšie kupovať hračky v prírodných farbách, bez malých častí, ktoré sa dajú odopnúť.

Pre dieťa od 3 rokov je výber širší, môžete si kúpiť aj konštruktér, no treba dbať aj na to, aby si dieťa nevložilo malú hračku do úst a neprehltlo ju. Tiež skontrolujte, či drevené predmety nemajú ostré rohy a nerovnosti. Ideálne by ste si mali vyberať také hračky, kde sa lepidlo používa minimum, prípadne vôbec absentuje.

Ak sú na diely použité kresby, písmená alebo čísla, obrázok musí byť jasný a primeraný. Tiež neváhajte ovoňať výber – nemal by mať cudzie pachy.

Výhody drevených hračiek pre rozvoj

Výhod takýchto hračiek je naozaj veľa:

• veľký výber dreva a sotva znateľná príjemná aróma (nie je toxický zápach plastu);

• nízka hmotnosť (drevený predmet pohodlne a ľahko udrží aj niekoľkomesačné dieťa);

• ekologickosť a bezpečnosť (drevo je úplne prírodný materiál, ktorý nepoškodzuje zdravie astmatikov a alergikov);

• trvanlivosť (vývojové hračky nestrácajú svoj pôvodný tvar a nedeformujú sa);

• rozmanitosť foriem (môžete si vybrať hračky rôzneho účelu a veľkosti);

• jednoduchosť starostlivosti (hračky stačí utrieť od prachu a umyť vodou, aby sa odstránili nečistoty).

Ale hlavnou výhodou je kognitívny vývoj dieťaťa. S drevenými hračkami môžete študovať geometrické tvary, čísla a písmená, stavať konštruktéra, dieťa si rozvinie aj pohyblivosť rúk a naučí sa chápať abstraktné pojmy. Drevo je navyše upokojujúci materiál, takže dieťa bude sústredenejšie a pozornejšie.

Ak teda rozmýšľate, akú bezpečnú a ekologickú hračku kúpiť – venujte pozornosť dreveným výrobkom, ktoré vaše bábätko zabavia a rozvinú!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.