Môže zubná pasta alebo ústna voda neutralizovať koronavírus? Laboratórne testy spoločnosti Colgate ukazujú, že áno.

0 215

Aktuálne prebiehajúci klinický výskum overuje potenciál produktov ústnej hygieny  na spomalenie šírenie vírusu spôsobujúceho COVID-19.

Zubná pasta
Zubná pasta

Laboratórne štúdie ukazujú, že zubné pasty s obsahom zinku alebo cínatých zlúčenín a ústne vody s obsahom cetylpyridínium chloridu (CPC) neutralizujú vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, a to až o 99,9 %. Tieto štúdie sú súčasťou výskumného programu spoločnosti Colgate. Ten zahŕňa klinické štúdie realizované na infikovaných osobách a jeho cieľom je posúdiť účinnosť produktov ústnej hygieny v znižovaní množstva vírusu v ústach a potenciálnom spomaľovaní prenosu nového typu koronavírusu.

Štúdie realizoval Inštitút pre výskum verejného zdravia Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) v spolupráci s laboratóriami Regional Biosafety Laboratories. Boli ukončené v októbri a ako prvé skúmali účinky zubných pást. Výsledkom boli zistenia, že zubné pasty Colgate Total a Meridol dokázali po dvoch minútach neutralizovať až 99,9 % vírusu. Podobne účinné boli po 30 sekundách aj ústne vody Colgate Plax a Colgate Total.

Vírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapôčok alebo malých častíc, ktoré vznikajú pri kašľaní, kýchaní, spievaní, rozprávaní alebo dýchaní, uvádza Americké stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (U.S. Centers for Disease Control and Prevention). Výsledky zmieňovaných štúdií tak naznačujú, že niektoré zubné pasty a ústne vody môžu prispieť ku zníženiu šírenia vírusu SARS-CoV-2, a to dočasným znížením jeho množstva v ústach.

„Sme na začiatku klinického skúmania, ale naše predbežné laboratórne a klinické výsledky sú veľmi sľubné,“ vyjadrila sa Dr. Maria Ryan, vedúca klinického vývoja Colgate. „Aj keď čistenie kefkou a vyplachovanie nie sú liečbou, ani spôsobom, ako jednotlivca celkom chrániť pred infekciou, môžu pomôcť znížiť riziko prenosu a spomaliť šírenie vírusu a doplniť tak ochranu, ktorú nám poskytujú rúška, odstup a umývanie rúk.“

„Vzhľadom na to, že sliny môžu obsahovať porovnateľné množstvo vírusu, aké sa nachádza v nose a krku, je pravdepodobné, že vírus SARS-CoV-2 z úst prispieva k prenosu choroby, a to najmä u asymptomatických osôb.  Naznačuje to, že zníženie množstva vírusu v ústach by mohlo pomôcť zabrániť prenosu v čase, keď sú produkty starostlivosti o ústnu dutinu aktívne,” tvrdí          Dr. David Alland, šéf oddelenia pre Infekčné choroby a riaditeľ Centra pre reakciu na COVID-19 a pripravenosť na pandémiu, ktorý viedol štúdiu Rutgers NJMS spolu s kolegami Dr. Pradeepom Kumarom a Dr. Riccardom Russom.

Spolu s laboratórnou štúdiou spoločnosť Colgate sponzorovala aj klinickú štúdiu, do ktorej sa zapojilo približne 50 hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19. Táto štúdia preukázala schopnosť ústnych vôd Colgate Total (s CPC a zinkom), Colgate Peroxyl a Colgate PerioGard dočasne podstatne znížiť množstvo vírusu v ústach. Výskumní pracovníci plánujú zverejniť svoje zistenia v decembri.

„Domnievame sa, že v boji proti globálnej pandémii hrá spolu s ďalšími preventívnymi opatreniami svoju úlohu aj starostlivosť o ústnu dutinu. Na tomto klinickom výskume, ktorého cieľom je preskúmať potenciál produktov starostlivosti o ústnu dutinu v znižovaní množstva vírusu, spolupracuje spoločnosť Colgate s výskumníkmi z celého sveta,“ hovorí Dr. Ryan.

 „Čím viac sa o víruse dozvieme, tým efektívnejšie proti nemu môžeme bojovať. Som preto nadšený z impozantného výskumného programu Colgate. Vďaka týmto štúdiám môžeme preukázať ďalší spôsob, ako zabrániť prenosu ochorenia na ľudí v úzkom kontakte, napríklad v zubnej ordinácii. Samozrejme, musíme aj naďalej dodržiavať všetky odporúčané preventívne opatrenia,“ tvrdí Dr. Mark Wolff, dekan s hodnosťou Morton Amsterdam v rámci Penn Dental Medicine na Pennsylvánskej univerzite.

Ďalšie štúdie klinického výskumu zubných pást a ústnych vôd podporované spoločnosťou Colgate sú v počiatočných fázach v Rutgers, Inštitúte Alberta Einsteina v Sao Paule v Brazílii a na Univerzite v Severnej Karolíne na fakulte zubného lekárstva Chapel Hill Adams School of Dentistry. Do týchto štúdii sa zapojilo asi 260 ľudí s ochorením COVID-19.

Spoločnosť Colgate, ako svetovo uznávaný expert, sa zaviazala byť na čele v oblasti vedy a zabezpečiť, aby jej výrobky riešili výzvy v oblasti zdravia a zodpovedali potrebám spotrebiteľov. Ďalšie informácie o účinkoch ústnej hygieny na celkové zdravie a ďalšie pohľady na tvárové rúška a iné témy nájdete na internetovej stránke www.colgate.com.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.