Návod na úspešnejší život – II. časť

0 42

V druhej časti nášho seriálu si objasníme ďalšie kroky, ktoré vedú k úspešnému životu. Ako pracovať s informáciami, ako sa sústrediť, zvládať stres či lepšie sa rozhodovať?

Návod na úspešnejší život
Návod na úspešnejší život

Ako si vytvoriť zdravý režim

Nech už chcete dosiahnuť v živote čokoľvek, tu by ste mali začať. V prvom rade by ste sa mali starať o svoje zdravie a k tomu vedú len dve cesty: zdravý jedálniček a fyzická aktivita. Vašou úlohou je objaviť tie správne potraviny a tú správnu fyzickú aktivitu a…zamilovať sa do nich:).

Ako sa povzbudiť k učeniu

„Všetko čím sme a čo sme dosiahli je podmienené našou (ne)schopnosťou učiť sa.“

Tí najúspešnejší ľudia (nech už si pod slovom „úspech“ predstavujeme čokoľvek) sú tam kde sú preto, že boli a sú veľmi efektívni pri získavaní a implementácii nových zručností do života. Učenie je len prostriedkom na dosiahnutie vašich cieľov a k tým vedie cesta lemovaná aktivitami, ktoré proste musíte urobiť. A ak chcete vedieť ako tieto aktivity robiť, potrebujete získať zručnosti. Definujte vaše ciele a zručnosti, ktoré sú potrebné k tomu, aby ste ciele naplnili.

Ako pracovať s informáciami

Dnešný svet je priam prepchatý informáciami, ktoré vás akurát rozptyľujú od vecí, ktoré by ste mali a chcete urobiť. Majte preto pod kontrolou spôsob, ktorým informácie prijímate a tiež to aké informácie prijímate. Inak je celkom dobre možné, že budete hodiny denne tráviť na internete napríklad prezeraním náhodných videí, ktoré k svojmu životu ale vôbec nepotrebujte.

Ako lepšie čítať

Takmer každý sa zameriava na to ako čítať rýchlejšie a len málokto na to ako čítať lepšie v zmysle použiť načítané informácie a nie ich po zatvorení knižky zabudnúť. Ak chcete byť lepším čitateľom, mali by ste k čítaniu pristupovať s konkrétnym zámerom. Definujte svoje (osobné, profesionálne) ciele, stanovte informáciu, ktorú chcete z knižky (článku) získať a robte si poznámky. Uchováte si tak oveľa viac informácií.

Ako sa sústrediť

Každý človek má niečo, čo mu pomôže sústrediť sa a získať ten povestný flow. Myslíme ten pocit, keď ste len vy, váš cieľ a nič naokolo. Aby ste si ho dokázali privodiť kedykoľvek, musíte sa obzrieť späť a zodpovedať si otázky:

• Kedy naposledy som bola tak hlboko sústredená na to čo je predo mnou?

Akonáhle identifikujete konkrétnu aktivitu, pýtajte sa ďalej:

• Prečo som sa tak hlboko sústredila? Čo mi pomohlo k tomuto stavu?

Ako byť produktívny

„Veľa ľudí nadhodnocuje to, čo môžu urobiť za rok, a podceňujú to, čo môžu vykonať za desať rokov.“ Bill Gates

Produktívne strávený čas je doslova esenciou úspešného života. Ak chcete dosiahnuť produktivity, mali by ste nájsť odpovede na dve jednoduché otázky:

• Čo chcem dosiahnuť v živote?

• Ako by som mala využiť svoj čas, aby som dosiahla svoje ciele?

Ako sa lepšie rozhodovať

„Čím viac rozhodnutí spravíte, tým lepšiu zručnosť v rozhodovaní získate. Svaly silnejú používaním a rovnako tak je to aj s rozhodovacími svalmi.“ Tony Robins

Realitou je, že nie každé rozhodnutie, ktoré spravíte, bude dobré. To by vás ale nemalo odradiť od toho, aby ste sa rozhodovali. Využiť svoje schopnosti kritického myslenia na vyhodnocovanie situácie, v ktorej sa nachádzate. Získate tak istotu, že vaše rozhodnutia vás nasmerujú na správnu cestu. Ak urobíte chybu, nehnevajte sa na seba, ale snažte sa z nej poučiť.

Ako zvládať stres

Aby ste dokázali zvládnuť stres, musíte odhaliť jeho príčiny. Aké sú najbežnejšie a opakujúce sa zdroje vašej frustrácie?

Keď ich objavíte, vytvorte stratégiu na ich riešenie. Z dlhodobého hľadiska pomáha, ak minimalizujete alebo úplne vylúčite zo svojho života stresujúce podnety. V prípade, že nositeľom stresu je nejaká neočakávaná udalosť, naučte sa zvládať takúto situáciu pomocou špeciálnych upokojujúcich aktivít (naštve vás kolega = odídete z miestnosti, v pokoji situáciu predýchate a vrátite sa s čistou hlavou).

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.