Registrácia ochrannej známky: ako to funguje a akým slovám sa vyhnúť

0 351

Ochranná známka – často používaný pojem, ale mnohí nevedia, čo si pod ním majú predstaviť. Napriek tomu sa s ňou určite stretol každý. Skrýva sa v podobe písmena R v kruhu vedľa názvu výrobku alebo služby a je jediným možným právnym nástrojom, ktorým si podnik môže zabezpečiť, že ponúkaný výrobok alebo služba mu patrí a že má výhradné právo používať svoju značku. Táto značka zároveň dokonale odlišuje jeho výrobky alebo služby od konkurencie a zároveň ich zo zákona chráni pred konkurenciou, aby sa zabránilo krádeži.

Ako zaregistrovať ochrannú známku

Ak si chcete začať registrovať ochrannú známku, potom by ste mali vedieť, že si ju môžete zaregistrovať pre každé miesto, kde budete ponúkať svoje výrobky a služby – teda nielen pre územie Slovenska, ale svoju ochranu môžete rozšíriť aj na rôzne iné krajiny, alebo sa napríklad rozhodnúť pre registráciu pre celé územie Európskej únie. Registrácia ochrannej známky prebieha na Úrade priemyselného vlastníctva SR, kde musíte vyplniť niekoľko formulárov a potom čakať na schválenie. Ak všetko prebehne v poriadku, získate právnu ochranu na obdobie 10 rokov – po tomto období musíte požiadať o predĺženie platnosti ochrannej známky. Ide to však aj oveľa jednoduchšie – špecializovaná spoločnosť, ako je naprieklad Patentoid, všetko vyrieši za vás.

Názov musí byť originálny, ale nesmie obsahovať všetko

Ochranná známka môže mať rôzne podoby, pričom najčastejšia je textová forma – a tu musíte mať na pamäti nielen to, že názov ochrannej známky by mal byť zapamätateľný a originálny, ale pri uvažovaní o ňom musíte mať na pamäti aj morálny aspekt. Názov ochrannej známky preto nesmie byť hanlivý, urážlivý alebo znevažujúci. Zároveň by ste mali vždy zvoliť názov, ktorý je dôveryhodný – nikdy nesmie zavádzať zákazníka alebo skresľovať výrobok alebo službu. Pri grafickom znázornení by ste sa mali vyhnúť rôznym symbolickým znakom, ako sú náboženské symboly alebo rôzne emblémy či erby.

Keď teda začnete premýšľať nad vhodným názvom, nezabudnite na uvedené odporúčania, snažte sa byť originálni a zároveň úprimní a dôveryhodní. Registrácia ochrannej známky vám pomôže právne chrániť vaše jedinečné výrobky alebo služby a vy môžete podnikať s väčším pokojom.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.