Ako sa obliecť a čo nepodceňovať pri pobyte v zime na horách

0 37

Lákajú vás zasnežené kopce a nečinne odložené lyže vo vašej pivnici vám rušia kľudný spánok? Tak nie je o čom! Vyrazte von, veď tohtoročná zima je najzimnejšia za posledné roky!

Zimné oblečenie
Zimné oblečenie

Správne oblečenie

Nech odchádzate na hory z akéhokoľvek dôvodu, určite klaďte dôraz na výber vhodného oblečenia.  To by malo byť v prvom rade funkčné a dobre odvádzajúce pot. Bavlnu nechajte doma, jej savosť by vám na zjazdovkách či v stope nebola prospešná.

Vrstvite podľa vzoru „cibuľa“

Najlepší spôsob ako si zabezpečiť dostatočný komfort. Prvou vrstvou by mala byť termobielizeň, druhá by mala pozostávať z niekoľkých vrstiev tenkého funkčného oblečenia, ktoré zahreje, no a vrchná vrstva musí odolať prípadnému dažďu alebo vetru. Aké jednoduché, však?

Aký tekutý sveter so sebou?

Dobrým slovenským zvykom je vziať so sebou do terénu aj nejaký ten tekutý sveter. My ho odporúčame tiež, pretože v zime je úbytok tekutín menej badateľný a k dehydratácii tak môže dôjsť oveľa rýchlejšie. Nechceme vás však nabádať k pitiu vysoko percentných nápojov! Za nás to vyhrávajú teplé nápoje čajového charakteru. Zdôrazňujeme slovo „teplé“. Horúce nie, to by bol priveľký a na zimných horách nie celkom vyhovujúci extrém. Navyše cievy rozširujúci účinok horúcich nápojov by viedol akurát k vyšším stratám tepla a to je presne to, čo nechceme.

Dôležité údy a končatiny

Viete kade vaše telo stráca najväčšie množstvá tepla? Áno, sú to končatiny. Ruky, nohy a najmä hlava, kadiaľ unikne až 30% celého tepelného výdaju. Držte ich v teple a všetko bude ok. To znamená, že bez čiapky a rukavíc ani na krok. A ak je mráz skutočne veľký, pred prípadnými omrzlinami na ušiach či nose vás spoľahlivo ochráni kukla.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.