Lámanie nechtov – prečo k nemu dochádza a ako sa ho zbaviť?

0 71

Pekné ruky sú tou najlepšou vizitkou každej dámy. Neodmysliteľne k nim patria aj pestované nechty, avšak dopracovať sa k nim je niekedy priam utrpením. Lámanie nechtov nie je len jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa ženy potýkajú. Môžu signalizovať aj nepríjemné zmeny zdravotného stavu.

Lámanie nechtov
Lámanie nechtov

Nedostatok minerálov a vitamínov

Málo vitamínov a minerálnych látok v tele sa navonok prejavuje všakovakými spôsobmi. Jedným z nich je aj lámanie nechtov, ktoré je častým indikátorom, že nejakú látku treba doplniť. Pre nechty sú dôležité vitamíny C, B a A, ale trebárs aj vápnik, zinok alebo selén. C vitamín doplníte pomocou citrusového ovocia, na B vitamín sú bohaté napríklad kvasnice, oriešky a strukoviny, na A zase morské ryby, mrkva, špenát, melón alebo marhule.

S akými chemikáliami pracujete?

Nemusíte zrovna pracovať v chemickom laboratóriu, aby rôzne chemikálie silne ovplyvňovali kvalitu vašich nechtov. Veď chémia je všade okolo nás, do styku s ňou prichádzame pri umývaní riadov alebo podlahy. Skúste odsledovať ako vaše nechty reagujú na prostriedky (aj kozmetické), s ktorými prichádzate do kontaktu. Ak negatívne, vyskúšajte pri práci s nimi používať gumené rukavice, prípadne tieto prípravky vymeňte za iné, vhodnejšie.

Nevhodné pomôcky

Áno, aj ten najlepší úmysel môže byť príčinou zhoršenia stavu. V dobrej viete sa o svoje nechty staráte, no ony sa aj tak lámu. Zacieľte na pomôcky, ktoré používate. Nechtom neprajú priveľmi agresívne mydlá, ale napríklad ani veľmi mäkké nožničky a nekvalitné pilníky.

Na vine je zdravie

Ak ani jedna z vyššie menovaných príčin nie je tá, pre ktorú sa vaše nechty lámu, pravda bude skrytá inde. Lámanie nechtov, sprevádzané suchou pokožkou či lámaním a vypadávaním vlasov, môže navonok signalizovať zníženú funkciu štítnej žľazy.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.