Vianoce vo svete – fakty a zaujímavosti o Santa Klausovi a Tichej noci

0 70

Vianočné sviatky majú skutočne globálny zásah. Všade ich slávia po svojom, avšak rovnako ako u nás v pokoji a mieri. Spoznajte kúsok z histórie Vianoc vo svete aj vy!

Vianoce vo svete (Zdroj: https://pixabay.com/en/christmas-winter-snow-village-2877139/)
Vianoce vo svete (Zdroj: https://pixabay.com/en/christmas-winter-snow-village-2877139/)

• Na Slovensku a v Česku nosí darčeky Ježiško, v Nemecku tiež, ale nazýva sa Christking či Weihnachtsmann, v Rusku Ded Moroz, vo Fínsku Joulupukki, v Rumunsku Mos Craciun a v Portugalsku Pai Natal.

• Reklamou spopularizovaný Santa Klaus pochádza z Holandska (Sitnerklaas). Je vnímaný ako americký „výrobok“, no do USA sa dostal s holandskými vysťahovalcami v 17. storočí.

• Santa Klaus má pôvod v reálne žijúcej osobe – bol ňou Svätý Mikuláš, kresťanský biskup žijúci vo 4.storočí nášho letopočtu niekde na území dnešného Turecka. Zdedil veľké množstvo majetku a bol známy tým, že sa oň delil s chudobnými. Po smrti a vysvätení sa stal patrónom detí.

• Pôvodným úborom Santa Klausa bol odev vo farbách modrej, bielej a zelenej. Dnes už tradičné červené oblečenie mu prisúdila v 30tych rokoch minulého storočia firma Coca Cola vo svojich reklamných kampaniach.

• Pôvodným dopravným prostriedkom Santu bola loď a kôň. Santa Klausa na saniach stvoril až v roku 1819 Washington Irving, autor známej poviedky o bezhlavom jazdcovi (vo filmovej adaptácii Ospalá diera s Johnny Deppom ho stvárnil Christopher Walken).

• Medzi absolútnu špicu vianočných pesničiek patrí Tichá noc – jedná sa o najviac nahrávanú skladbu v histórii s viac ako 730 rozličnými verziami. Autorské práva sa na ňu vzťahujú od roku 1978.

• Legenda hovorí, že Tichú noc zložil Joseph Mohr, rakúsky katolícky kňaz, pretože chcel ozvláštniť svoju vianočnú bohoslužbu. V skutočnosti ale túto skladbu napísal v čase, kedy žil v pútnickom kostole niekde v Rakúsku.

V súčasnosti sa za celosvetovo najpopulárnejšiu vianočnú pieseň pokladá All I Want for Christmas Is You od Mariah Carey. V klipe k pesničke si Santa Klausa zahral jej neskorší manžel Tommy Mottola.

Zdroj videa: https://www.youtube.com/watch?v=yXQViqx6GMY

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.