Vzťahy na pracovisku nie sú niekedy ideálne. Ako ich vylepšiť?

0 44

Aby sme dokázali prácu robiť podľa toho, ako to vyžaduje náš zamestnávateľ, musíme pracovať v prostredí, v ktorom sa cítime dobre, nikto nám nehádže polená pod nohy a rozumieme si s ostatnými kolegami. Práve vzťahy medzi kolegami bývajú častokrát naštrbené. V práci môžete byť tichou myškou, ale ak pracujete s karieristami, budete to mať veľmi ťažké.

Vzťahy na pracovisku
Vzťahy na pracovisku

Nebuďte arogantní

Pod vplyvom stresu môžete niekedy povedať niečo, čo by ste pri bežnej príležitosti vôbec nepovedali. Nebuďte arogantní a tolerujte svojich kolegov. Musíte si uvedomiť, že nie každý z nás je rovnaký a niekomu môže vadiť aj to, keď ich kolega pozve k sebe domov na záhradnú párty, na ktorej sa bude vynímať skladací stánok a množstvo chutných špecialít. Niekto sa môže tejto pozvánke potešiť. Niekto nie. Berte všetko s nadhľadom.

Vzťahy len zbytočne ešte viac zhoršíte

Myslite na to, že aroganciou nič nevyriešite, práve naopak, vzťahy ešte viac skomplikujete. Keď napríklad budete potrebovať pomôcť, budete sedieť na porade za cateringovým stolom a budete mať vyriešiť nejakú úlohu, ktorej nebudete rozumieť. Koho sa spýtate, keď budete so všetkými na nože?

Ochotne kolegom pomáhajte a rozprávajte sa s nimi

Keď budú vaši kolegovia potrebovať pomôcť, sadnite si s nimi k problému a poraďte im, ak viete riešenie. Niekedy totiž možno aj vy budete potrebovať pomoc. Nesmiete zabúdať, že pracujete v jednej firme, ťaháte za jeden povraz, tak načo si kaziť vzťahy? Cez prestávku sa s nimi rozprávajte; zájdite spoločne na obed; prehoďte pár slov aj o tom, ako sa má ich rodina a čo plánujú v blízkej dobe. Nikdy neviete, možno si najlepšieho priateľa/ priateľku nájdete práve v práci.

Môže sa stať, že aj napriek všetkej snahe s niektorými kolegami nebudete vychádzať. Majte však čisté svedomie. Vy ste sa snažili, ale kolega zjavne nemal záujem zlepšiť vzťah medzi vami.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.