Zvoľte správnu starostlivosť o vaše záhradné jazierko

0 166

Lístie na hladine, zelená voda a zanedbané okolie jazierka vedia spôsobiť vrásky na čele každému jednému majiteľovi. Na kvalitu vody majú negatívny vplyv aj slabé zimy. V dôsledku slabých zím a minima mrazivých dní sa v jazierku rozmnožujú nebezpečné riasy, ktoré znižujú kvalitu vody a tým aj ohrozujú ryby žijúce v jazierku.

Ak chcete, aby okolie jazierka a samotné jazierko bolo pekné, zvoľte správnu starostlivosť.

Odstráňte zelené riasy

Po dlhej zime býva jazierko nevzhľadné. O čistej vode môžeme len snívať.

Ak máte zakalené jazierko, príčinou môžu byť aj premnožené riasy. Asi vás zarmútime, zelené riasy sa nedajú odstrániť prirodzenou cestou. Boli z prvých organizmov nachádzajúcich sa vo vode, preto sa na toto prostredie rokmi adaptovali a pre majiteľov jazierok bývajú nočnou morou.

Ak však chcete odstrániť zelené riasy z jazierka, potrebujete špeciálne prípravky, ktoré vás zbavia zelených rias a vyčistia vodnú plochu vášho jazierka.

Na jar nezabudnite kúpiť štartovacie baktérie

Akonáhle skončí zima a príroda sa začne prebúdzať, odporúčame vám zájsť do obchodu a kúpiť si kvalitné štartovacie baktérie. Sú potrebné, aby mohlo byť jazierko zdravé a pekné. Na jar sa začne voda ohrievať, rozbiehajú sa biologické procesy. Spolu s týmto sa začínajú rozmnožovať aj nebezpečné riasy.

Ak si ale kúpite kvalitné štartovacie baktérie z overených zdrojov, zabránite tak rozmnoženiu rias a oživíte tak svoje jazierko.

Základné informácie o riasach v jazierku

Majitelia jazierok častokrát pripisujú zelené zafarbenie siniciam a nie zeleným riasam. Ak si nie ste istí, či sa jedná o zelené riasy alebo o sinice, zistíte to ľahko. Stačí ak si do priesvitnej plastovej fľaše odoberiete vodu z jazierka a necháte odstáť, ideálne pol hodinu. Ak máte vodu zafarbenú dozelena, v jazierku máte zelené riasy. Ak sa na hladine vytvorí svetlozelená vrstva, vtedy sa jedná o sinice.

V jazierkach sa nachádzajú dva typy rias. Prvým sú jednobunkové riasy, čiže vyššie spomínaná zelená voda. Zbaviť sa ich dokážete spustením filtrácie. Ak ani to nepomôže, pomôcť vám môže UV lampa, ktorá svojim žiarení dokáže usmrtiť jednobunkové riasy v jazierku. Nevýhodou je však to, že okrem jednobunkových rias dokáže zničiť aj baktérie pre jazierko potrebné.

Vyskúšať však môžete aj filtrovanie cez pôdny filter.

Druhým typom rias sú vláknité dlhé riasy, ktoré rastú vo vode práve vtedy, keď sa zbavíte zelenej vody. Tieto riasy potrebujú pre svoj rast dostatočný prísun svetla. Rastú aj počas zimných mesiacov, kedy slnečné žiarenie preniká aj cez ľad. Tejto riasy sa zbavíte jedine kúpu kvalitných a funkčných prípravkov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.