1.máj – sviatok čarodejníc alebo práce?

0 134

1. máj sa v našich končinách slávil ako Sviatok práce, v Grécku zase ako Sviatok jari a celosvetovo je považovaný za Svetový deň astmy. Lenže to nie je všetko – pripravili sme pre vás niekoľko ďalších prvomájových zaujímavostí.

1. máj ako deň pracujúcich

8 hodinový pracovný čas sa dnes mnohým zdá príliš dlhý, no boli časy, kedy si ľudia takúto porciu pracovného času museli tvrdo vydobyť. Konkrétne išlo o USA a rok 1886. V Chicagu, centre protestov pracujúcich, dokonca došlo k potýčke medzi políciou a štrajkujúcimi. Nechýbala streľba, ktorá si vyžiadala desiatky zranených a šesť mŕtvych…Na pamiatku týchto udalostí ustanovujúci kongres II. internacionály v Paríži roku 1889 určil 1. máj medzinárodným sviatkom pracujúcich.

Máj v pohanských časoch

Oslavy prvého májového dňa ale majú z historického hľadiska podstatne hlbšie korene, siahajúce do pohanských čias. V Írsku a Škótsku sa napríklad slávil Beltane, sviatok, ktorý sa konal na polceste medzi jarnou rovnodennosťou v polovici marca a letným slnovratom v polovici júna. Začiatok leta vtedajší obyvatelia ostrovov oslavovali pálením ohňov a rituálmi na ochranu plodín a dobytka. V Nemecku, Švédsku a Fínsku zase prvomájové oslavy zahŕňali aj tanec mladých žien a boli vnímané ako noc, kedy čarodejnice očakávajú príchod jari. Starí Rimania poňali prvomájový deň ako oslavu Flory, bohyne kvetov, no koniec apríla vnímali aj ako začiatok a príchod leta.

Prvomájové udalosti

Prvý máj bol možno ciele a možno náhodne dátumom rôznych zaujímavých udalostí. Na prvého mája roku 1786 sa vo Viedni konala svetová premiéra Figarovej svadby, v roku 1948 zase založili Kórejskú ľudovodemokratickú republiku. O päť rokov neskôr bolo spustené vysielanie Československej televízie a z nedávnej histórie iste stojí za zmienku rok 2004. kedy do EÚ okrem Cypru, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarsky, Malty, Poľska a Slovinska vstúpilo aj Slovensko.

A viete kto prvého mája oslavuje narodeniny? Okrem iných aj Jan Antonín Duchoslav, známy tiež ako Viki Cabadaj, hviezda kultového snímku Sněženky a machři a v 80tych rokoch minulého storočia idol dievčenských sŕdc.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.