4 zaujímavosti o ženskom tele – II. časť

0 76

Schopnosť poznať a porozumieť svojmu telu nám môže veľmi uľahčiť bežný život. Preto sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavostí, ktoré vám možno osvetlia doteraz nepochopené skutočnosti.

Vaša posadnutosť karamelovo-hnedými koženými čižmami je genetická

Gén, ktorý ľuďom umožňuje vnímať červenú farbu, sa nachádza na chromozóme X, pričom muži sú viac náchylní na jeho mutáciu ktorá spôsobuje zhoršené rozlišovanie medzi červenou a zelenou. Nedávno sa ale zistilo, že kombinácia „normálneho“ génu na jednom X chromozóme a zmutovaného na druhom (čo sa vyskytuje asi u 40% žien) zvyšuje schopnosť rozoznať širšie spektrum odtieňov v červeno-oranžovom spektre. Takáto variácia, zvlášť užitočná len pre jedno pohlavie, je v prírode neobvyklá.

Máte úžasne citlivý nos

Podľa výskumov Monell Chemical Senses Center vo Filadelfii majú ženy vo fertilnom veku úžasnú schopnosť detekovať známe vône aj na veľmi nízkych úrovniach. Po mesiaci vystavenia istému zápachu by ho mali ženy rozpoznať aj v minimálnom množstve (hoci aj jednej tisícine jeho bežnej koncentrácie). Ženy v tínedžerskom veku a postmenopauzálne ženy nemali rovnakú citlivosť, špekuluje sa preto, že schopnosť je ovplyvňovaná hormónmi. Ženy údajne dokážu zistiť či ich partner prežil stresujúci deň už na základe „vône“ jeho košele alebo trička.

S alkoholom opatrne

Ženy obvykle znesú oveľa menšie dávky alkoholu ako muži a to nie len preto, že sú fyzicky drobnejšie. Ženy produkujú menej žalúdočného enzýmu, ktorý rozkladá etanol. Preto po vypití rovnakého množstva alkoholu ho majú ženy v krvi viac ako muži. Okrem toho ženské telo obsahuje menej vody, ktorá by alkohol riedila, čo vedie k rýchlejšiemu otupeniu a výraznejšiemu pocitu sucha v ústach či bolesti hlavy na druhý deň.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.