5 tipov ako na zdravý detox organizmu

0 33

Prehrešíte sa občas voči životospráve a mávate preto pocit, že vaše telo potrebuje reset? Napríklad reset v podobe detoxu. Ľudské telo sa škodlivých látok zbavuje prirodzene, tak je nastavené. My by sme mu mali prioritne dodávať dostatok živín, tekutín a potrebná je tiež kvalitná regenerácia v podobe spánku. Skúste sa inšpirovať nasledujúcou päticou tipov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť stratenú energiu.

Zdraví detox
Zdraví detox

Dostatok vody

Ľudské telo je tvorené z veľkej časti, z viac ako 70%, vodou. Prirodzene sa jej zbavujeme pri vylučovaní, potení aj dýchaní, pritom na svoju činnosť vodu potrebujú už tie najmenšie bunky. Problém nastáva, ak sa voda nedoplňuje. Dochádza k dehydratácii, ktorá sa prejavuje zvýšenou únavou či vysušovaním pleti. Vodu treba piť priebežne počas celého dňa v závislosti od aktivity, v zásade by to však malo byť nie menej ako 2,5litra pre dospelého človeka. Ideálna je čistá voda, ale aj vývar či zeleninové polievky, v menšej miere bylinkové čaje a minerálky.

Pravidelná fyzická aktivita

Napomôcť vylučovaniu toxínov z tela sa dá aj potením. Je to jednoduché, pre telo prirodzené, no málokto sa touto radou riadi. Nespravte tú istú chybu. Toxíny uväznené v tele sa môžu prejavovať ako vyrážky, akné, prípadne oveľa horšie. Snažte sa preto svoj denný režim obohatiť o pravidelný pohyb či aktivitu, pri ktorej sa spotíte. A okysličíte svoj organizmus, to je ďalší benefit. Bez jedla vydržíte niekoľko dní, bez vody pár desiatok hodín, no bez vzduchu len zopár minút.

Bicyklovanie, ľahké 15-20 minútové prebehnutie, cvičenie s vlastnou váhou tela alebo hoc aj práce na záhrade – aké sú vaše tipy?

Čas na oddych

Dýchanie je podstatné pre náš život, no zároveň ide o veľmi nedocenenú aktivitu. Pritom pri detoxikácii organizmu môže skvele pomôcť. Vyskúšajte meditáciu. Ráno, večer alebo hocikedy keď to bude možné. Venujte chvíľu sebe, sadnite či ľahnite si a dýchajte zhlboka. Hlboké dýchanie pomôže okysličiť a uvoľniť vaše telo a možno si popri tom aj utriedite svoje myšlienky.

Viac zeleniny a vlákniny

Zaraďte do svojho jedálnička viacej zeleniny, zelených potravín a vlákniny. Zelenina vo všeobecnosti obsahuje hodne vody, enzýmov a je nutrične pomerne bohatá. Vláknina v potravinách zase zlepší trávenie, vylučovanie, podporí rast prospešných baktérií pre telo a tým aj obranyschopnosť organizmu. Nemusíte si odopierať jedlá, ktoré máte radi. Miesto bežnej prílohy si ale doprajte napríklad zeleninový šalát, prípadne zeleninové smoothie po jedle.

Pozitívne nastavenie mysle

Fyzická pohoda je mimoriadne dôležitá, no len ruka v ruke s pohodou psychickou to je ono. Pozitívne myslenie sa prenesie aj do vášho fyzického zdravia, no funguje to aj opačne. Negatívne myšlienky a depresie pôsobia zničujúco. Sústreďte sa na svetlejšie momenty života, stretávajte sa s pozitívne naladenými ľuďmi. Správne nastavenie mysle je len a len vo vašich rukách a na vašom rozhodnutí.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.