5 trochu iných pohľadov na lásku

0 66

Láska nerastie na hore, ani v poli ju nesejú. Láska, bože, láska, kde ťa teda ľudia berú? Pokúsili sme sa nájsť odpovede a zistili sme mnoho zaujímavých informácií!

Láska
Láska

Koľko trvá romantická láska a čo nasleduje po nej?

Každý vzťah sa formuje a aj páry na samom začiatku romantického vzťahu budú o rok veľmi odlišné. Odhaduje sa totiž, že romantická láska spojená s eufóriou, závislosťou, spotenými dlaňami, motýľmi v bruchu a podobné, trvá asi rok. Zhruba po takom čase ju strieda fáza tzv. oddanej lásky.

Čo spôsobujú myšlienky na lásku a sex?

Psychologický výskum založený na tzv. construal level theory zistil, že myšlienky na lásku ovplyvňujú abstraktnejšie a tvorivejšie myslenie, pretože sú spojené so vzdialenejšími a abstraktnými úvahami (o dlhodobom vzťahu, oddanosti, intimite a pod.). Myšlienky na sex zase povzbudzujú celkom konkrétne myslenie, pretože človek sa pri nich zameriava viac na momentálnu situáciu ako na dlhodobé plány a ciele.

Definícia lásky podľa traingulárnej teórie lásky

Trojuholníková teória lásky sa pokúša definovať rôzne druhy lásky a naznačovať jasný vzorec tej skutočnej, hlbokej a úplnej lásky. Tá podľa teórie stojí na troch vyrovnaných pilieroch, ktorými sú intimita (blízkosť a dôvera), vášeň (hlboko prežívaná túžba) a oddanosť (tesné spojenie medzi dvojicou). Každý z týchto pilierov sa postupne vyvíja, slabne či silnie, a na základe tohto potom hovoríme o ďalších druhoch lásky:

• romantická láska: prevažuje intimita + vášeň

• vášnivá láska: vášeň

• prázdna láska: založená v zásade len na oddanosti

• fatálna láska: vášeň + oddanosť

• kamarátska láska: oddanosť + intimita

• láska sebaodhaľovania: intimita

Dokáže láska a nežnosti liečiť?

Vzájomné partnerské maznanie a nežnosti skutočne pôsobia ako akýsi prírodný medikament. Počas intímnych chvíľok sa totiž do tela vyplavuje hormón lásky oxytocín, ktorý má schopnosť znižovať až úplne odstraňovať bolesti hlavy. Výskumy tiež dokázali, že dlhoročné, silne duševne prepojené páry dokážu úspešnejšie zvládať bolesť či stresové situácie už len tým, že sa držia za ruky.

Čo je pravdy na motýľoch v bruchu?

Asi každý, kto sa niekedy zaľúbil a prežil lásku, pozná ten charakteristický pocit v oblasti brucha a žalúdku. Hovorí sa mu aj „motýle v bruchu“ a jedná sa o chvíle, kedy človek skutočne nadobúda pocit, ako by mu v tele poletovali tisíce motýlikov. Nejde však o motýle, ale o záplavu adrenalínu, ktorým telo reaguje na (pozitívnu) stresovú situáciu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.