6 tipov pre tehotné pracujúce ženy

0 43

Sú ženy, pre ktorých je práca z rôznych dôvodov tak dôležitá, že sa jej nechcú vzdať ani počas tehotenstva, ak im to zdravotný stav dovolí. Prinášame vám 6 stručných tipov ohľadom práce počas tehotenstva.

Tehotné pracujúce ženy
Tehotné pracujúce ženy

1. Informujte zamestnávateľa

Ste tehotná? Povedzte to svojmu zamestnávateľovi – získa dostatok času aby našiel dočasnú náhradu a vy zase čas na dokončenie projektov. Povedzte mu kedy asi plánujete z práce odísť a spýtajte sa ako by ste mohli pomôcť, aby bola zmena čo najplynulejšia.

2. Kedy to povedať

Najlepší čas, kedy môžete vyjsť s pravdou von, je po tom, čo ľudia v práci začnú mať podozrenie a pred tým, než si budú istí, že ste tehotná. S pravdou ale pridlho neotáľajte, inak môže zamestnávateľ nadobudnúť pocit, že ste nedôveryhodná.

3. Domáce úlohy

Ak chcete pracovať počas tehotenstva, neočakávajte, že budete robiť každý deň a podávať výkon ako pred tehotenstvom. Buďte k sebe aj k nadriadeným úprimná a radšej robte menej, v pokoji a poriadne, ako veľa a neefektívne. Riešením je aj dočasný prechod na čiastočný úväzok či flexibilné pracovné hodiny.

4. Zistite svoje limity pri práci doma

Ak naozaj viete, čo od práce popri tehotenstve očakávate, máte väčšiu pravdepodobnosť, že to aj dostanete. Určte si čo ideálne chcete, čo si môžete dovoliť a čo je najlepšie pre vás a vašu rodinu. Môžete popri tehotenstve zvládnuť zodpovednosť a nepohodlie pri práci? A chcete to tak? Počítajte aj s tým, že priebeh tehotenstva môže vaše rozhodnutie postaviť proti vám.

5. Buďte si vedomá svojich práv

Nikto vás do ničoho nemôže nútiť, aj keď realita je možno mnohokrát iná. Tak či onak, byť oboznámená zo svojimi právami a právami tehotnej ženy v súvislosti s prácou počas tehotenstva vám dáva výhodu a nový pohľad na celú vec.

6. Nespáľte za sebou mosty

Pamätajte, že vaša vyjednávacia pozícia závisí aj od toho akú hodnotu predstavujete pre vášho zamestnávateľa. Ak máte jedinečnú zručnosť potrebnú pre špeciálne zamestnanie, má vaše slovo pri vyjednávaní väčšiu váhu ako v prípade, že vo firme je X ďalších ľudí, ktorí by vás mohli okamžite nahradiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.