9 dobrých rád pre sólo cestovateľky

0 13

Cestovať sólo je iste vzrušujúcou a pocit slobody prinášajúcou skúsenosťou. Nezabúdajte však na svoju bezpečnosť. Pretože úspešná cesta je len tá, z ktorej sa človek vráti živý a zdravý.

Dobré rady pre cestovateľky
Dobré rady pre cestovateľky

Dajte niekomu vedieť kde sa nachádzate

Aspoň jedna osoba, ktorá s vami nemôže cestovať, by mala mať všeobecnú predstavu o tom kedy a kde sa nachádzate. Nepotrebujete predsa, aby váš príbeh bol námetom na príbeh podobný filmu 127 hodín.

Zabezpečte si neustály prístup k dokladom

Pas, občiansky preukaz, potvrdenie o rezervácii hotela, vodičský preukaz a ďalšie dôležité dokumenty je dobré pred cestou naskenovať a skeny umiestniť na externé online úložisko dát (DropBox?), ku ktorému budete mať prístup kedykoľvek a kdekoľvek.

Zbaľte sa naľahko

Aj takáto vec môže prispieť k vašej bezpečnosti. Nič totiž nekričí „okradni ma“ viac, ako niekto, kto za sebou ťahá obrovský, ťažký kufor. A ďalšia výhoda – s ľahšou batožinou budete viac mobilná.

Nenoste všetky peniaze na jednom mieste

Majte po ruke vždy dostatočnú hotovosť (vzhľadom na miestne pomery), no nikdy nie všetky peniaze na jednom mieste. Super tip: odložte si cash napríklad na dno krabičky s tampónmi, hľadať tam by napadlo skutočne málokoho.

Obliekajte sa podobne ako miestni

Iste netúžite byť turistickou atrakciou pre lokálnych. Priveľa nežiadanej pozornosti vás môže vystaviť riziku, preto je lepšie, ak splyniete s davom. Napríklad aj vďaka nenápadnému oblečeniu.

Na niektorých miestach pomôže falošný snubný prsteň

Údajne najmä na Strednom východe tento moment platí. Ak plánujete navštíviť iné lokality, vždy sa radšej vopred oboznámte s tým, čo pre danú oblasť odporúčajú skúsenejšie sólo-cestovateľky.

Noste so sebou prenosný alarm na dvere a okná

Je to tá najľahšia a pomerne lacná možnosť ako sa v akomkoľvek ubytovaní cítiť o kúsok bezpečnejšie. Takýto alarm vám pomôže a dodá viac súkromia napríklad aj počas umývania v spoločných sprchách.

Čo robiť keď sa stratíte?

Ak sa stratíte, nehľadajte správnu cestu spôsobom, že zostanete stáť v strede ulice s rozloženou mapou v rukách. Choďte do kaviarne alebo blízkeho obchodu a mapu študujte tam, bude to menej nápadné.

Necíťte vinu, ak odmietnete niečiu pomoc

Nebojte sa byť nepríjemná a nebojte sa povedať „nie“, pokiaľ to znamená, že ostanete v bezpečí. Aj keď je ok prijať pomoc či pozvanie na večeru, buďte v tomto opatrná a verte svojim inštinktom.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.