Ako sa chrániť pred chorobami, ktoré na nás striehnu v MHD?

0 641

Poznáte to, počas zimných mesiacov býva cestovanie MHD skutočne náročné. Prechod zo zimy do prekúreného prostredia mestskej hromadnej dopravy, kde nám po naobliekanom tele stekajú kvapky potu po chrbte a ledva dokážeme dýchať je nielen nepríjemný, ale aj ideálny pre množiace sa baktérie a vírusy.

Cestovanie v MHD
Cestovanie v MHD

Ťažký vzduch, zahmlené okná a dochytané držadlá v MHD, kašľajúci, kýchajúci a smrkajúci spolucestujúci sú bežnou každodennou rutinou ciest z práce a do práce. Táto rutina predstavuje obrovský nápor na našu imunitu, ktorá dostáva v MHD počas zimy poriadne zabrať. Ako ju chrániť pred tým, aby ju spomínané nástrahy neoslabili?

Hrozba všade naokolo

Hoci sa dopravné prostriedky pravidelne čistia, baktérie sa prostredníctvom stovky cestujúcich po pár hodinách opäť usídlia v ich útrobách. To predstavuje nebezpečenstvo najmä pre ľudí trpiacich oslabeným imunitným systémom. Väčšina baktérií, ktorá “takto cestuje” spolu s nami v MHD zapríčiňuje najmä ochorenia dýchacích ciest. A nikto z nás predsa nechce doma skončiť s vysokou horúčkou a zápalom priedušiek alebo pľúc, nehovoriac o nepríjemnej viróze, ktorá dokáže človeku poriadne znepríjemniť život.

Na vyvolanie choroby vplýva hneď niekoľko faktorov:

– oslabený imunitný systém

– nedostatočná hygiena(umývanie rúk)

– strava s nízkym obsahom vitamínov, najmä vitamínu C

Ako sa chrániť?

Počas cestovania v prostriedkoch hromadnej dopravy by sme sa nemali dotýkať rukami úst a tváre, pretože tak je pravdepodobnosť nákazy baktériami a vírusmi vyššia. Hneď po príchode domov je potrebné umyť si ruky. No pozor by ste si mali dať na prílišnú dezinfekciu. Ak používate výhradne iba dezinfekčné mydlo – môžete si naopak uškodiť, pretože “netrénujete” svoj imunitný systém. Aj v tomto prípade teda platí staré známe – všetkého veľa škodí, preto sa držte zásady, že dezinfekcia je výborný sluha, no zlý pán.

Vitamíny

Posilnite si imunitu

Základom je dostatok stravy obsahujúcej ovocie a zeleninu, teda vitamíny, ktorých je cez zimu menej ako v lete. Snažte sa konzumovať najmä stravu z našej zemepisnej lokality ako sú jablká, červená paprika či kapusta, ktorá obsahuje dostatok vitamínu C, ale napríklad aj citrusové plody.

Menej známym, no o to viac účinným pomocníkom v ochrane organizmu a posilnení obranyschopnosti je hliva ustricová. Jej využitie sa nekončí len v kuchyni. Hliva obsahuje viacero užitočných vitamínov, aminokyselín a minerálov. Avšak najdôležitejšia látka z hlivy pre organizmus je beta glukán.

Beta glukán slúži nielen ako prevencia proti ochoreniam, ale podporuje aj hojenie rán a zabraňuje infekcii, čo je počas zimných mesiacov, kedy je telo neustále atakované zvýšeným množstvom chorôb všade naokolo (napríklad aj v MHD) skutočne neoceniteľné,” hovorí Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures.

Imunitný systém je dennodenne poškodzovaný stresom, znečisteným životným prostredím, či nesprávnymi životnými návykmi a ak sa nestíha zregenerovať, svoje úlohy už nemusí zvládať. To sa môže prejaviť ochorením. Beta glukán pomáha udržiavať jeho správnu funkčnosť.

Preparáty s výťažkom beta glukánu z hlivy ustricovej sú najúčinnejšie vtedy, ak sa užívajú ráno nalačno, ale podporiť imunitu má zmysel v priebehu celého dňa. Zvlášť, ak je telo oslabené chorobou alebo únavou, uzatvára Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.