7 faktov a zaujímavostí o spodnom prádle

0 190

Spodné prádlo dnes berieme ako samozrejmosť. Aj s týmto nenápadným módnym doplnkom sa ale viaže niekoľko zaujímavostí a podivuhodností.

• Viac ako polovica žien na tomto svete (hovorí sa dokonca o čísle presahujúcom 60%) údajne nosí nesprávne číslo podprsenky. Motivácia je jasná – pôsobivý dekolt aj na úkor bolestí a problémov s tým spojených.

• Najväčšia podprsenka na svete pravdepodobne nikdy nebude mať majiteľku, ktorá by si ju reálne obliekla. Je totiž vyrobená zo 70m textilu. Viete si predstaviť ženu s poprsím, na ktorom by sa „stratilo“ také množstvo látky?

• Prototyp prvej podprsenky na svete má na svedomí Mary Phelps Jacobsová. Zostrojila ju v roku 1914 na popud toho, že svoj hrudník nemohla vtesnať do korzetu. Stuhou spojila dve hodvábne kabelky a neskôr svoj patent predala.

• Taliansko je známe ako krajina móde zasľúbená. Aj jedna z tradícií, ktorá sa zvykne dodržiavať počas koncoročných (respektíve novoročných) osláv, ma do činenia s módou – hlavnú úlohu tu hrá spodná bielizeň. Ide o obliekanie červeného spodného prádla – Talianky veria, že im tento zvyk prinesie v novom roku viac šťastia.

Sexy beautiful woman with perfect body posing in red lingerie.

O tangách sa traduje, že boli vynájdené ako priama reakcia na verejnú nahotu. V roku 1939 mal starosta New Yorku prijať zákon, podľa ktorého mali všetci tanečníci a tanečníčky v meste, ktorí tancovali nahí, nosiť aspoň tento drobný kúsok odevu.

• Trh s pánskym spodným prádlom je podivuhodne stabilný, dokonca aj v časoch ekonomických depresií. Ak predaj klesne, znamená to, že ekonomika je v ozaj zlom stave. To bol aj prípad globálnej hospodárskej krízy v roku 2009, kedy predaj spodného prádla klesol o 2,3%.

• Od roku 2012 platí v africkom Zimbabwe zákaz dovozu a predaja použitého spodného prádla. Autori zákona dúfajú, že opatrenie pomôže riešiť zdravotné problémy obyvateľstva a pomôže domácemu textilnému priemyslu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.