9 tipov ako sa pripraviť na (nie len) prvý pracovný pohovor

0 39

Pracovný pohovor častokrát prináša viac stresov ako je zdravé. Uspejem? Neuspejem?! Pravdou je, že šťastie praje pripraveným. Majte veci pod kontrolou a dolaďte aj najmenšie detaily, aby bolo hneď jasné, že vy ste tá pravá!

Pracovný pohovor
Pracovný pohovor

1. Zvoľte vhodné oblečenie vzhľadom na pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Oblečte sa elegantne, pohodlne, no nie veľmi výrazne či vyzývavo. Nedovoľte, aby váš parfum svojou intenzitou všetkých naokolo omráčil.

2. Na pohovor neberte mamu ani partnera. Častokrát sú morálnou podporou, čo je úplne v poriadku. Ale je nevhodné, aby sa zúčastnili pohovoru s vami, prípadne čo i len čakali v miestnosti vedľa. Pôsobí to veľmi neprofesionálne.

3. Buďte dochvíľne. Naplánujte si svoj harmonogram tak, aby ste priamo na mieste pohovoru boli o 10 – 15 minút skôr. Ak by ste prišli skôr trebárs o 30minút či o hodinu, čakanie by mohlo znervózniť nie len vás, ale aj samotných personalistov, ktorí s vašim veľmi skorým príchodom nemusia počítať. Každopádne, buďte dochvíľne – je to jedna z vlastností, ktorá sa počíta v každom zamestnaní.

4. Meškanie ohláste osobne. Nenechávajte správu na recepcii, ale snažte sa dovolať osobe, s ktorou máte viesť pohovor a vysvetlite jej vašu situáciu. Klamať nemá zmysel, radšej povedzte pravdu, nech už je akákoľvek. Nezabudnite sa za meškanie ospravedlniť a to aj po príchode na pohovor.

5. Pred pohovorom si vypnite telefón. Môže sa stať, že pred samotným pohovorom vás nechajú pár minút čakať. Ak by ste tento čas strávili vykecávaním či ťukaním do telefónu, dali by ste najavo akurát to, že vás zaujíma všetko iné len nie pohovor.

Home office – rady a tipy

6. Buďte prirodzená, nie však veľmi familiárna. Pohovory v drvivej väčšine prebiehajú v uvoľnenej atmosfére, ktorá vás môže strhnúť. Nedovoľte to! Nech je oponent akokoľvek milý a usmievavý, nebavte sa s ním ako s kamarátom. Ostaňte milá, príjemná, no seriózna.

7. Nenadávajte na bývalého zamestnávateľa. Bolo by chybou, ak by ste pri pohovore začali tým aké hrozné to v bývalom zamestnaní bolo, aký hrozný bol váš šéf a podobne. Akokoľvek to môže byť pravda, voľte prijateľnejší tón (napr. „prostredie v práci mi prestalo vyhovovať, potrebovala som zmenu, novú výzvu,…“).

8. Premyslite si scenár – otázky a odpovede. Pred prvým pohovorom to môže byť náročné, ale skúste si premyslieť aké otázky by na pohovore mohli padnúť a čo by ste na ne odpovedali. „Aké sú vaše silné a slabé stránky? Prečo by sme si mali vybrať práve vás? Aký plat si predstavujete?“ – to je len zopár otázok, ktoré sa na pohovoroch vyskytujú.

9. Pripravte si vlastné otázky. Nečakajte len na to, čo sa budú pýtať vás. Pripravte si vlastné otázky a zamyslite sa nad tým, čo by vás o pracovnej pozícii či firme zaujímalo. Na každú otázku sa najskôr snažte nájsť odpoveď sama, napríklad na webe potenciálneho zamestnávateľa.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.