Čo je dobré vedieť pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami?

0 54

Kontaktné šošovky v mnohom uľahčujú život, no ohľadom ich manipulácie a nosenia stále pretrváva hŕba mýtov, ktoré mnohých ľudí odrádzajú od ich nosenia. Nenechajte sa aj vy odradiť mylnými názormi, vďaka ktorým možno ešte stále nosíte okuliare. A pritom by ste mohli nosiť šošovky.

Hygiena

Keďže kontaktné šošovky sú v neustálom styku s očami, je kvôli zdraviu očí a kvalite samotných šošoviek nutné dodržiavať v každom momente manipulácie s nimi určité hygienické zásady. V prvom rade by ste so šošovkami mali narábať len ak máte čisté ruky. Odporúčame umývať mydlami bez pridaných krémov a dezodorantov a sušiť uterákmi, ktoré nepúšťajú vlákna. Keďže šošovky môžu pri nasadzovaní vypadnúť, je dobré, ak s nimi manipulujete nad bezpečnou a čistou plochou, kde nehrozí poškodenie ani znečistenie šošovky.

Ako vyberať?

Celkom nové šošovky bývajú uložené v špeciálnom sterilnom roztoku v akýchsi plastových krabičkách zalepených fóliou. Pred ich otvorením treba krabičkou zatriasť, aby sa šošovka dostala do roztoku a bolo možné ju ľahšie vybrať. Keďže šošovky sú veľmi krehké a jemné, pri ich vyberaní neradno používať nechty. Odporúčame vyliať si šošovku aj s roztokom do dlane, prípadne ju z krabičky naniesť rovno na bruško prsta.

Pred nasadzovaním

Z bruška prsta rovno do oka? Áno, ale len ak je všetko v poriadku a šošovka nie je poškodená. Natrhnutú šošovku nepoužívajte. Šošovka by na prste mala tvoriť misku. Ak tomu tak nie je, treba ju opakovane poprekladať z prsta na prst, tým ju zbavíte prebytočnej vlhkosti a tvar bude ok. Niektoré farebné kontaktné šošovky majú na hornom okraji značky v podobe písmen alebo čísel – ak nie sú naopak a sú čitateľné, kontaktná šošovka je v správnej pozícii.

Nasadzovanie

Šošovka by mala spočívať na špičke ukazováku. Prostredníkom tej istej ruky jemne odtiahnite spodné viečko a prstami druhej ruky odtiahnite horné viečko. Pri mierne sklonenej hlave a pohľade dohora priložte šošovku k oku. Chvíľku ho nechajte otvorené, kým si šošovka sama nenájde správnu polohu. Pozrite sa nadol, pomaly spustite spodné, potom horné viečko a opatrne žmurknite. Ak je všetko ok, šošovku by ste nemali cítiť a váš pohľad by mal byť jasný.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.