Čo by ste mali o vode vedieť skôr ako sa napijete?

0 11

Soľ nad zlato? Môže byť, ale aj voda má čosi do seba. Veď na nej závisí náš život. Pripravili sme pre vás rebríček TOP zaujímavostí, ktoré by ste si mali prečítať skôr, ako sa napijete. Alebo aj potom, hlavné je, aby ste neboli dehydratované.

 

Voda
Voda

Koľko je vody v tele?

Vodou je presiaknutý celý náš organizmus. Veď až tri štvrtiny hmotnosti ľudského tela pozostáva práve z vody, v prípade mozgu to je až 80% a dokonca aj také srdce je tvorené z viac ako 80% vodou. Naopak, veľmi málo vody je v kostiach – len niečo cez 20%.

Aké množstvo treba vypiť?

Človek denne stratí (vylúči) takmer 3litre vody, samozrejme v závislosti na fyzickej aktivite. Je jasné, že túto stratu treba doplniť. Ale ako, kedy a v akom množstve? Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zdravý človek by mal vypiť aspoň 3dcl vody na 10-12kg svojej hmotnosti. Postupne, počas dňa tak, aby ste necítili pocit smädu. V rámci pitného režimu je najideálnejšie piť čistú vodu, bylinkové čaje, ale bilanciu vám môže zlepšiť aj konzumácia polievky.

Prečo je zadržiavanie vody v organizme škodlivé?

Vodu telo potrebuje, tak prečo považujeme zadržiavanie vody v tele za škodlivé? Princíp je jednoduchý: voda pomáha z tela odstraňovať škodliviny, toxíne a nepotrebné látky. Je to akýsi preplachovací systém ktorý keď nefunguje, všetko zlé sa drží v našom tele.

Ako sa brániť zadržiavaniu vody v tele?

Treba dodržiavať už spomínaný správny pitný režim, ktorý podporí aj konzumácia na draslík bohatých potravín. Výborné sú najmä rôzne strukoviny, ale aj orechy, banány, citrusové ovocie, marhule, uhorky, brokolica, dokonca aj špenát, petržlen, mrkva alebo paprika. Samozrejmosťou je pravidelný pohyb a čo najmenej jednoduchých cukrov v pečive z bielej múky alebo sladkostiach.

Koľko vydrží telo bez vody?

Pravidelný príjem vody je dôležitý aj preto, že ľudské telo bez neho môže zomrieť. A to naozaj veľmi skoro. Bez jedla vydrží aj niekoľko desiatok dní, bez vzduchu sotva pár minút a bez vody? Nanajvýš pár desiatok hodín. Všetko samozrejme v závislosti na podmienkach. Keď máte pocit smädu, znamená to, že ste stratili asi 1% vody v tele. 5% deficit už vyvoláva teplotu a pri 10% strate ani nie ste schopní chodiť. 20% strata je už kritická a život ohrozujúca.

Pozoruhodné vlastnosti vody

Voľným okom možno nie je voda až tak zaujímavá, na molekulárnej úrovni však áno. Veď nijaká iná látka okrem vody sa v prírode nevyskytuje v troch skupenstvách. Voda áno! Molekuly vody za určitých podmienok dokonca vytvárajú špirálovité štruktúry podobné ľudskej DNA. Doteraz nevysvetlený je fenomén akejsi pamäte vody. Na vodu totiž dokázateľné vplývajú vonkajšie činitele, s ktorými prišla do styku, ako hudba či predmety do nej ponorené. Mechanizmus tohto javu ale ešte nie je vysvetlený.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.