Čo všetko by sme mali vedieť o mede?

0 37

Med je chutná pochúťka, ktorá prospieva nášmu zdraviu. V zimnom a prechodnom období si ju vychutnávame o to viac, kvôli veľkému výskytu baktérií a vírusov, ktoré môžu náš imunitný systém ohrozovať. Čo všetko by sme ale mali vedieť o mede?

Základné informácie o mede

Podľa Wikipédie je med vizkózna sladká a lepkavá tekutina, ktorú vytvárajú niektoré druhy hmyzu, najčastejšie včely. Včelárstvo síce za posledné roky upadalo, avšak podľa viacerých testovaní práve slovenský med vyrobený na Slovensku u slovenských medárov patrí medzi najkvalitnejšie medy.

Med obsahuje fruktózu, glukózu, galaktózu, maltózu, sacharózu, vodu, popol, bielkoviny a iné sacharidy. Nájsť v ňom môžeme aj vitamíny, minerálne látky, enzýmy, hormóny, inhibítory, peľ a organické farbivá.

Prečo by sme mali pravidelne konzumovať med?

Predaj kvalitného medu je u nás rozšírený a dokonca aj viacerí turisti vedia, že slovenský med je kvalitný a neváhajú sa nim zásobovať. Viete však prečo by sme mali konzumovať med?

Med je dobrý napríklad na čistenie pokožky.

Ak máte pokožku od akné a aj napriek tomu, že pubertu máte dávno za sebou, skúste konzumovať kvalitný med. Med je výborný antioxidant, ktorý vám pomôže vyplaviť všetky jedy z vášho organizmu.

Ak sa práve snažíte schudnúť, konzumácia medu (netreba to však preháňať) vám môže podporiť chudnutie. Cukor, ktorý v mede nájdeme, má úplne iné zloženie ako klasický cukor. Skúste si dávať pár lyžičiek denne a uvidíte, že vám zaženie chuť na sladké a zároveň podporí chudnutie.

Okrem čistenia pokožky a podpore chudnutia je med dobrý napríklad aj na posilnenie srdca, zlepšenie pamäte, zlepšenie spánku, na podporu trávenia a napríklad aj na zmiernenie nervového napätia.

Jedávajte med a uvidíte, že vaše telo sa vám za to odvďačí. Výhodou medu je aj to, že vám zaženie chuť na sladké. Netreba to s ním ale preháňať.

Zdroj obrázka:

Autor: Africa Studio / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.