Je zlé zadržiavať moč?

0 59

Udržiavať si zdravé „toaletné“ návyky môže vašemu zdraviu len pomôcť. Hoci to nejde na rozkaz, tak močový mechúr by ste mali vyprázdňovať 4-8 krát denne a nie viac ako 2 krát za noc. Vyvarujte sa vyprázdňovania „len pre prípad“. Cieľom je vycikať sa keď je mechúr plný a vám sa „chce“, no skôr ako budete pociťovať pocit prasknutia alebo diskomfortu.

Zadržiavanie moču
Zadržiavanie moču

Prečo je dôležité sedieť na toalete?

Vyprázdňovaniu venujte čas, je to lepšie ako sa ponáhľať a byť v napätí. Ak sa ponáhľate a nemáte čas mechúr úplne vyprázdniť, môže to viesť k jeho infekcii. Dôležité tiež je, aby ste sedeli na záchodovom sedadle. Mnoho ľudí si nesadne zo strachu z baktérií, no neuvedomujú si, že rôzne iné polohy neumožnia svalom panvového dňa úplné uvoľnenie. To nastáva len pri pevnom sedení na toalete a s nohami pevne na podlahe.

Kedy vzniká močová inkontinencia?

Bežným problémom nezdravého močového systému je močová inkontinencia – náhodný únik pár kvapiek moču. Môže byť spôsobený slabou koordináciou svalov panvového dna, ktoré podporujú močový mechúr zospodu, ale deje sa to aj vplyvom zvýšeného tlaku pri kašľaní, smiechu či behu. Vtedy ide o stresovú močovú inkontinenciu.

Čo sú to hyperaktívne svaly panvového dna?

Zo zvyku držať moč v mechúry po dlhý čas môže vzniknúť „syndróm“ hyperaktívnych svalov panvového dna. Jeho príznaky sú: dlhý časový úsek, kým začne prúdiť moč, pomalý alebo tenký tok s pocitom napätia pri močení, pocit že močový mechúr nie je úplne vyprázdnený, prerušované močenie, opakujúce sa infekcie močových ciest.

 

Voľný preklad https://ed.ted.com/lessons/is-it-bad-to-hold-your-pee-heba-shaheed#digdeeper

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.