Nevyčerpateľný zdroj energie – slnko

0 62

Slnko, solárne systémy, fotovoltaika. Tieto a mnohí iné výrazy sa používajú stále častejšie v súvislosti s výrobou elektrickej energie. Je to logické, zásoby nerastných surovín klesajú, požiadavky na energiu sa neustále zvyšujú. Slnko je však nevyčerpateľný zdroj energie, z ktorej dokážeme vyrobiť aj elektrinu.

Solárna sada
Solárna sada

Slnko dobíja mobil

Elektrinu zo slnečných lúčov môžeme využívať v rôznych podobách. Veľmi častým spôsobom využívania solárnej energie je solárna nabíjačka na mobil. Jednoduché riešenie, ako ušetriť elektrickú energiu zo siete, dobíjať si mobilný telefón alebo tablet, a používať tento zdroj energie buď doma, v práci, ale aj v prírode. Stačí nám miesto, kam dopadajú slnečné lúče, sem umiestnime solárnu nabíjačku, pripojíme mobil, a nabíjame si baterku. Pri turistike sa môže pripnúť solárna prenosná nabíjačka na mobil napríklad k batohu, a počas chôdze si môžeme dobíjať baterku v mobile. Solárna nabíjačka na mobilný telefón môže byť konštruovaná aj tak, že má v sebe zabudovanú baterku, čim vzniká solárny power bank. Položíme ho na slnečné miesto, dobijeme si zabudovanú baterku, a keď budeme potrebovať energiu pre mobil alebo tablet, pripojíme sa na powerbank. Ďalším riešením, ako využívať energiu do zásoby, je kombinácia solárna nabíjačka a externý powerbank. Externá baterka môže mať menšie rozmery, a môžeme si ju zobrať so sebou, a zatiaľ môžeme nabíjať zo solárnej nabíjačky ďalšiu. Veľmi jednoduchý a efektívny spôsob, ako šetriť náklady za elektrinu a mať zdroj energie stále so sebou.

Solárna nabíjačka
Solárna nabíjačka

Pre kemp aj karavan

Solárne nabíjačky môžu byť aj väčšie a výkonnejšie. Umožňujú dobíjať autobatérie, a súčasne cez USB výstup nabíjať mobilné zariadenia. Energiu z batérie môžeme čerpať na osvetlenie, môžeme k nej pripojiť rôzne spotrebiče pomocou prevodníkov z 12V na 240V. Takéto riešenie je vhodné pre karavany, pre kempovanie, pobyty v prírode, pre rybárov. Solárna nabíjačka 12V môže mať podobu kufríku, je skladateľná, a dá sa dobre prevážať v aute.

Solárna nabíjačka 12V v podobe kufríku
Solárna nabíjačka 12V v podobe kufríku

Fotovoltaika pre domácnosť

Fotovoltaické panely sa využívajú pre výrobu elektrickej energie v komplexnejších systémoch. Rodinný dom môže byť zásobený elektrickou energiou zo slnka ako doplnkový zdroj energie, alebo ako úplne autonómny systém. Záleží od energetickej náročnosti domácnosti, výkonu solárnych panelov a veľkosti solárnych batérií. Najpoužívanejší je hybridný systém, kde časť spotreby elektrickej energie pokrýva verejná sieť, a časť je využívaná cez fotovoltaický systém. Takto dokáže domácnosť ušetriť veľkú časť nákladov na účty za energie, a šetrí prírodné zdroje aj životné prostredie.

Teplá voda zo slnka

Ohrev vody pre domácnosť pomocou slnka sa používa už dlhodobo. Fototermický systém však má viacero obmedzení, ktoré zvyšujú náklady na prevádzku, a navyšujú náklady a náročnosť pri inštalácii. Nakoľko fototermický systém využíva ako médium na ohrev kvapalinu, vyžaduje si inštaláciu trubkových rozvodov, pretlakových ventilov, na cirkuláciu kvapaliny je potrebné obehové čerpadlo, ktoré si vyžaduje elektrickú energiu.

Fotovoltaický systém na ohrev vody
Fotovoltaický systém na ohrev vody

Fotovoltaický systém na ohrev vody Fotovoltaický ohrev vody je výrazne jednoduchší, keďže využíva slnko na výrobu elektrickej energie. Pri montáži vyžaduje len pripojenie ohybného kábla, a systém je možné pripojiť prakticky ku každému bojleru. Takáto jednoduchá montáž znižuje náklady na inštaláciu, a umožňuje prakticky nulové náklady na prevádzku. V prípade prebytku elektrickej energie je možné ju využiť ako zdroj pre osvetlenie, alebo ako záložný zdroj pre spotrebiče, ako sú čerpadlá pre kotly na tuhé palivo a podobne.

Využívaním slnečnej energie pomáhame znižovať využívanie súčasných prírodných zdrojov, ktoré sa nám pomaly míňajú, a aj životné prostredie. Pri spaľovaní fosílnych palív vznikajú obrovské množstvá spalín, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Atómová energia dokáže mať veľkú účinnosť, ale prináša veľké riziká. A budovanie vodných elektrární mení prirodzený charakter krajiny a často bráni rybám a vodným živočíchom v migrácii. Slnečnú elektráreň, aspoň malú, si však môžeme zobrať doslova do vrecka.

 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.