Pitný režim nie je len bezvýznamný pojem

0 26

Počas dňa vypijeme množstvo nápojov, no nie všetky sú súčasťou pitného režimu, ktorý naše telo potrebuje. Káva, rôzne limonády, džús alebo kola rozhodne nie sú tým pravým „orechovým“. Nie každý však vie, čo je pre organizmus správne a aké tekutiny by mal piť, aby telo fungovalo.

Sladené vody obsahujú veľké množstvo cukru, ktorý nášmu telu neprospieva, a môžu viesť k nadváhe alebo dokonca obezite, nehovoriac o tom, že nedokážu efektívne uhasiť pocit smädu. „Väčšina sladených nápojov obsahuje 120 – 180 Kcal energie vo forme cukru. Napríklad žena s priemernou hmotnosťou a sedavým zamestnaním potrebuje na udržanie svojej optimálnej hmotnosti 1 200 – 1 600 Kcal denne. Energia zo sladených nápojov sa jej priráta k energii z prijatého jedla. Nadbytok sa ukladá vo forme tuku. To spôsobuje nadváhu u detí aj u dospelých,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Mgr. Zuzana Macková z pohybovo-regeneračného centra. Sladené nápoje zahusťujú krv, káva zasa odvodňuje, takže nie sú vhodným prostriedkom na dopĺňanie potrebných tekutín.

Obsahujú množstvo konzervantov

Sladké nápoje neprospievajú ani našim kostiam či zubom. „Väčšina malinoviek, či už s cukrom, alebo bez cukru (s umelými sladidlami), obsahuje rôzne konzervačné prísady, farbivá, príchute a iné chemické látky ako kyselinu fosforečnú, ktorá vyplavuje vápnik z kostí. Pri dlhodobej konzumácii to spôsobuje napríklad zvýšenú kazivosť zubov, osteoporózu a iné ochorenia,“ konštatuje výživová poradkyňa.

Pite radšej vodu

To najlepšie, čo môžeme telu dodať, je podľa Mgr. Mackovej čistá voda. Vhodná je aj vodíková voda. „Voda obohatená o vodík má schopnosť distribuovať svoje molekuly v tkanivách. Rozpustený vodík je silný antioxidant, neutralizuje voľné radikály,“ dodáva odborníčka na výživu. Prospieva tak pleti, regeneruje svalstvo, podporuje imunitu, znižuje hmotnosť a zlepšuje schopnosť zvládať stres.

V súčasnosti existuje celý rad štúdií, ktoré sa venujú skúmaniu vplyvu vodíka na ľudský organizmus. Touto témou sa zaoberá aj množstvo vedcov v Kórei, Japonsku, ale aj v USA, kde dokonca vznikol Inštitút molekulárneho vodíka. Spôsob, akým vodík dokáže pozitívne ovplyvniť fungovanie tela, zaujal aj slovenských vedcov v Slovenskej akadémii vied.

Vynikajúcim zdrojom vodíkovej vody je napríklad FLASKA. Je to fľaša, ktorá má vnútri zabudovaný generátor vodíka, a tak si v nej vodíkovú vodu vyrobíte veľmi jednoducho iba stlačením gombíka, a to kdekoľvek – doma, v práci, v škole či pri akejkoľvek športovej aktivite. Keďže je vyrobená zo skla, nevyhodíte ju hneď ako jednorazové plastové fľaše, ale môžete ju opakovane používať dlhé roky. Okrem svojho tela tak chránite aj planétu a prispievate k ekologickejšiemu spôsobu života.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.