Škandinávsky štýl a jeho hodnoty

0 53

Na pohľad je pomerne jednoduchý, no jeho remeselné spracovanie nemá chybu. Spoznáte ho podľa zemitých tónov, kvalitných materiálov a takmer žiadnej výzdoby. Škandinávsky štýl svedčí modernej dobe, ktorá sa odohráva viac v pohybe a na cestách ako doma.

Zemité tóny, za ktorými stojí biela

O zemitých tónoch už bola reč, no tou hlavnou farbou, na ktorej stojí a padá tento štýl, je biela. Jednoduchá, nevinná, príťažlivá, čistá a najmä skvele skombinovateľná biela hrá pri zariaďovaní interiéru v škandinávskom štýle prím. Výborne ladí napríklad s modernou šedou, prípadne modrou.

Podlaha – maximálna jednoduchosť

Ak hovoríme o základoch, potom nám zo zreteľa v žiadnom prípade nemôže uniknúť podlaha. Ani v tomto prípade netreba riešiť nejaké doplnky či nebodaj koberce, tie tu totiž miesto nemajú. Ideálom je prírodný moment – drevená podlaha, podľa možnosti svetlá. Výnimku tvorí snáď len kúpeľňa.

Štýl symbolizujúci severské hodnoty

Škandinávsky štýl interiéru je dokonalým odrazom štýlu severských krajín. Pôsobí trochu stroho, zároveň ale ucelene a milo. Nie je preplnený a všetko tu má svoje miesto. Na prvý pohľad zaujme snaha o čisté, jednoduché línie, na druhý pohľad ohromí funkčnosť – každý kus nábytku tu spĺňa viac ako len jednu funkciu.

Oheň ako dobrý pomocník

Škandinávia ako severná časť Európy každoročne zažíva tuhé zimy, oheň v domácnosti teda má svoje pochopiteľné miesto. Samozrejme, že kontrolovaný oheň, to znamená že oheň v krbe. V každom inom momente by bol krb vizuálnym centrom miestnosti, nie však v prípade škandinávskeho štýlu – tu je zvykom umiestniť krb aj do rohu miestnosti ako nenápadný, ale o to funkčnejší prvok.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.