Základné pravidlá pri starostlivosti o psov

0 34

Mať doma štvornohého domáceho miláčika je pre niekoho samozrejmosť. Celý život prežijú v spoločnosti psíkov a patria k milovníkom týchto zvierat. Sú však aj takí ľudia, ktorí si kúpia psa z rozmaru a potom si to zrazu rozmyslia a svojho psa len tak nechajú napospas osudu. Žiaľ, aj takéto prípady sa stávajú. Ešteže ale existujú občianske združenia, ktoré sa starajú o túlavých psov.

Ak si ale chcete zaobstarať vlastného psíka, skôr, ako si nejakého vyhliadnete, mali by ste sa zamyslieť nad tým, že pes nie je vec, je súčasťou rodiny a teda si zaslúži aj patričnú starostlivosť.

Aké sú základné pravidlá pri starostlivosti o psov?

Vlastný výbeh, búda, pelech

Keď si plánujete zaobstarať psa, je potrebné ešte predtým kúpiť mu pelech, ktorý bude jeho pelechom. Každý psík potrebuje vlastný výbeh, priestor, kde sa môže hrať, šantiť, vymýšľať huncútstva. Pelech/ búdu kupujte až vtedy, keď budete vedieť, akú rasu psíka si plánujete zaobstarať. Iný výbeh, pelech a búdu bude potrebovať ratlík a iný zase rotvajler.

Ak bývate na dome, psíkovi ohraničte priestor, kde sa bude hrať. Zároveň ho však nenechávajte neustále na reťazi. Pri búde by mu nemala chýbať misa na vodu a misa, kde mu budete dávať chutné granule pre psov.

Strava

Ak chcete dopriať psíkom len tú najlepšiu starostlivosť, okrem zabezpečenia výbehu a vlastného pelechu by ste mali dbať na výber stravy. Špeciálnym šľachteným plemenám dávajte výhradne len kvalitné granule. Ak ale váš pes bude mať potvrdenú alergiu na určité zložky granúl, vyberajte mu bezpečné granule pre alergických psov. Pri týchto granulách budete mať istotu, že vášmu psovi neublížia a nezaťažia jeho trávenie, ktoré je už aj tak dosť skúšané.

Ste aktívny, alebo pasívny?

Pes potrebuje pohyb, nie však každý. Sú aj také plemená, ktoré väčšinu svojho života preležia v pelechu a nepotrebujú veľa pohybu. Nového člena domácnosti si vždy vyberajte podľa toho, či ste aktívny, alebo skôr pasívny. Ľuďom, ktorí radi športujú, hýbu sa, odporúčame také plemená, ktoré si vyžadujú pohyb. Tým, ktorí preferujú menej pohybu, odporúčame skôr tzv.“ bytových“ psov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.