Základné pravidla starostlivosti o suchú pokožku

0 12

Každá žena, ktorá má šupinatú, svrbivú a suchú pokožku, je vďačná za rýchly pocit úľavy od svojich kožných starostí. Ale žiadané uvoľnenie neprichádza len s aplikáciou upokojujúcich látok – je to aj o tom ako pokožku očisťujete, o vzduchu okolo vás či o oblečení, ktoré nosíte.

Suchá pokožka
Suchá pokožka

Teplá áno, horúca nie

Horúca sprcha znie dobre, no horúca voda podľa názoru dermatológov nie je nič, čo by suchej pokožke prospievalo. Problém tkvie v tom, že horúca sprcha zbavuje telo jeho prirodzenej „olejovej“ bariéry, ktorá zachytáva vlhkosť a udržuje pokožku hladkú a vláčnu. Ak kúpeľ alebo sprchu, tak len teplú a nie horúcu a len krátko, nie viac ako 5-10 minút.

Jemné čistenie

Používanie neagresívneho mydla je pri umývaní sa základom. Skvelou voľbou sú najmä mydlá bez parfumov a antibakteriálnych prídavkov či dezodorantov. Vysušujú tiež tonery a peelingy s prídavkom alkoholu. Naopak, odporúča sa používať prostriedky s vysokým obsahom ceramidov, teda látok, ktoré obnovujú a posilňujú vonkajšiu vrstvu pokožky, pomáhajú jej udržiavať vlhkosť a sviežosť. Ceramidy strácame vekom, no so správnou starostlivosťou o pokožku si ich môžeme priebežne „dopĺňať“.

Správne holenie

Aj holenie môže dráždiť suchú pokožku. Najlepší čas na holenie prichádza po sprchovaní, kedy sú chĺpky mäkšie a ohybnejšie. Pri holení sa odporúča vždy používať gél alebo krém na holenie a holiť v smere rastu chĺpkov. Holiaci strojček by mal byť ostrý, tupý totiž len zbytočne dráždi pokožku. Žiletky meňte často a ak sa idete holiť použitou čepeľou, namočte ju pred tým do alkoholu (kvôli dezinfekcii).

Kryte sa

Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu je jednou z hlavných príčin vysušovania pokožky a vzniku vrások. Pomôžu opaľovacie prípravky (faktor aspoň 30) a zahaľovanie sa v čase najväčšej páľavy (svetlé voľné košele s dlhým rukávom, široký klobúk zakrývajúci ramená, krk, uši). V zime sa zase odporúča vrstviť na seba oblečenie, čím sa predchádza prehriatiu a nadmernému poteniu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.