10 dobrých cestovateľských skúseností, ktorých by ste sa mali držať

0 21

Cestovanie patrí k obohacujúcim zážitkom, s ktorými získate mnoho skúseností. O tie naše sme a rozhodli podeliť s vami.

Cestovanie
Cestovanie

Vstávajte skoro

Spať môžete doma, keď cestujete, zvyknite si vstávať ešte pred východom slnka. Vyhnete sa davom a môžete využiť príjemne mäkké svetlo na nevšedné fotografie. Okrem toho, skoro vstávajú čestní, tvrdo pracujúci ľudia, zatiaľ čo podvodníci a zlodeji vyspávajú.

Majte po ruke hotovosť

Platiť kartou je super pohodlné, pre každý prípad je ale výhodné nosiť so sebou aj hotovosť. Karta môže prestať fungovať, môžete stratiť peňaženku, prípadne sa stane niečo celkom iné, s čím človek neráta. Majte peniaze po ruke na bezpečných miestach, napríklad všité do batohu.

Spoznajte miestny život

Turistické atrakcie sa určite oplatí vidieť, občas je ale fajn vyhnúť sa davom a najvychytenejším miestam a spoznať život „za turistickou oponou“. Stretávajte sa s miestnymi, zážitky s nimi vás môžu veľmi obohatiť. Navyše, ak ovládate angličtinu, dohovoríte sa skoro všade – aj za pomoci rúk a nôh.

Hovorte s domácimi

Ak cestujete do zahraničia, je vždy plus naštudovať si niečo o miestnych zvyklostiach, prípadne sa naučiť zopár fráz v miestnom jazyku. To domáci vždy ocenia a vy v ich očiach iste stúpnete, keď pozdravíte v ich jazyku. Buďte milí, usmievaví a nebudete mať problém.

Všetko dôležité si zálohujte

Pasy, víza, občiansky preukaz, karta poistenca, vodičský preukaz – nie len toto všetko by ste mali mať zálohované. Spravte si kópie originálov v digitálnej aj printovej podobe. Na externé disky a úložiská sa vyplatí zálohovať aj fotografie.

Foťte – všetko a veľa

Nemyslite na to ako budete vyzerať. Na danom mieste ste možno prvý a poslednýkrát v živote, zapamätajte si ho prostredníctvom fotiek. Čím viac ich bude, tým lepšie si môžete spomedzi nich vybrať tú najlepšiu. A skvelá fotka môže poslúžiť aj ako pekný suvenír. Navyše, vašu batožinu nijakým spôsobom nezaťaží.

Majte otvorenú myseľ

Pri cestovaní môžete naraziť na veľmi odlišné kultúry a zvyky, s ktorými možno nebudete súhlasiť. Zdržte sa ich hodnotenia, vypočujte si aj názory, s ktorými nesúhlasíte. Skrátka, buďte empatickí a nie arogantne obmedzení. Pýtajte sa a snažte sa pochopiť iný názor, aj taký vás totiž môže veľmi obohatiť.

Ochutnajte lokálnu kuchyňu

Máte pocit, že viete ako chutí mexická fazuľa alebo talianske cestoviny? Čo ak je to ozaj len pocit? Ak niekam vycestujete, snažte sa krajinu spoznať aj podľa jej chutí a vôní. Len máločo dokáže utkvieť v pamäti tak, ako skvelé jedlo (alebo hrozné…).

Neplánujte

Cestovanie prináša stovky nepredvídateľných udalostí, možností a zážitkov, na ktoré sa nedá pripraviť. Preto si pri cestovaní naplánujte jednu či dve aktivity, ktoré by ste skutočne radi stihli a ostatným sa nechajte prekvapiť. Milo prekvapiť.

Ostaňte v kontakte

Z času na čas nezabudnite dať o sebe vedieť svojej rodine a známym. Hoci aj retro-spôsobom, pomocou pohľadnice priamo do schránky. Počas cesty budete stretávať množstvo ľudí, takže pocit samoty asi nehrozí, no pamätajte, že v drvivej väčšine ide o veľmi prchavé vzťahy. Aj preto udržujte kontakt s tými, ktorí sú pre vás dôležití a majú vás radi.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.