4 rady ako ušetriť v domácnosti

0 12

Lámete si hlavu nad tým ako žiť, ušetriť a pritom neživoriť? Aj takáto na pohľad nereálna zaležitosť sa dá zrealizovať. Len treba vedieť ako na to a určiť si priority. A hlavne začať. Lebo ak zmenu nenaštartujete, nebudete sa mať ako a kam posunúť. Tak poďme na to.

Bez vody to nejde, šetrite ňou

Bez vody by nebol život na Zemi a nefungovala by ani domácnosť. Viete, kde sa jej jednorazovo minie najviac? Počas kúpania! Na napustenie klasickej vane sa spotrebuje až okolo 100 litrov vzácnej tekutiny. To sprchovanie vyjde oveľa úspornejšie. Teda pokiaľ sa nesprchujete pol hodinu. Bežná sprcha totiž pracuje s prietokom na úrovni 20 litrov vody za minútu. A ak ju vybavíte špeciálnou hlavicou s nastaviteľným prietokom, môžete ušetriť naozaj výrazne. Podobne ako v prípade, že ste otužilec a sprchujete sa vlažnou až studenou vodou.

Koľko € vás stojí Stand by režim?

Ušetriť sa dá aj na spotrebe bežných spotrebičov v domácnosti ako televízor, počítač, chladnička či mraznička. Zaklínadlom pre prvé dva menované je režim Stand by, ktorý určite poznáte. Vedeli ste ale, že za rok si táto malá vychytávka vypýta až 60€ z vášho vrecka?

Šetrite v domácnosti
Šetrite v domácnosti

Chladnička sa slní nerada

V prípade mrazničiek a chladničiek je zase dôležitá pozičná hra. Tieto spotrebiče nestavajte v blízkosti tepelných žiaričov ako krby alebo radiátory. Neprospieva im ani priame slnečné svetlo a potraviny v ich útrobách, ktoré nie sú dostatočne vychladnuté. Všetky tieto činitele zvyšujú energetickú náročnosť prevádzky spotrebičov, ktorých prvoradou úlohou je chladiť.

Šetrite ruky, nešetrite umývačku

Máte doma umývačku riadu? A touto otázkou pritom necielime na vášho partnera či partnerku. Umývanie riadu v rukách totiž nie je celkom ekonomické. Ide o vodu a váš čas. Umývačka vám ušetrí až 75% času a štvrtinu nákladov, ktoré by ste vynaložili na obyčajné umývanie riadov v rukách. Zaujímavé čísla, čo poviete?

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.