4 signály, ktoré varujú pred nedostatkom vody v tele

0 59

O tom prečo by ste nemali zanedbávať pitný režim sme už písali. A keďže dobrých informácií nie je nikdy dosť, pripravili sme pre vás ďalší článok na tému vody a pitného režimu. Naučte sa identifikovať signály, ktoré naznačujú, že počas dňa ste vypili málo vody.

Pitný režim
Pitný režim

Farba moču

Spoľahlivým identifikátorom vodnej bilancie ľudského tela je farba moču. Pokiaľ ste zavodnení, váš moč by mal mať číru bielu farbu. Ľahšiu dehydratáciu nemusíte nijak zvlášť pociťovať, no prejaví sa na farbe vášho moču, ktorý sa sfarbí ľahko do žlta. Tmavší moč už zväčša býva sprievodným javom iných ťažkostí, ktoré dehydratácia spôsobuje. Ťažký stav dehydratácia signalizuje, okrem iného, výrazne do hneda sfarbený moč.

Aj frekvencia močenia je signálom

Voda ovplyvňuje funkciu obličiek a jej množstvo v organizme sa výrazne podieľa na odstraňovaní škodlivých látok z tela. Že pijete málo vody môžete zistiť aj podľa frekvencie močenia. Samozrejme, ide o veľmi individuálnu záležitosť, no ak močíte 2 až 3krát denne, alebo dokonca ešte menej, aj tento prejav môže byť signálom, že vody pijete menej ako by ste mali. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zdravý človek si „odskočí“ asi 7krát za deň.

Bolesť hlavy

Tento príznak sa dostaví spoľahlivo každému, kto pije málo vody. Bolesť hlavy spôsobená dehydratáciou je veľmi obmedzujúca a môže viesť až kus trate kontroly nad vlastným telom a závratom, ktoré vám znemožnia akúkoľvek činnosť. Dostavuje sa najmä počas horúcich dní a v prípadoch, kedy človek nadmernú stratu tekutín vhodne a včas nedopĺňa.

Sucho – na pokožke aj v ústach

Pocit smädu je často spojený so suchom v ústach. Oba momenty sú však signálom, že budete hasiť 5 minút po dvanástej. Pite počas dňa tak, aby ste sa obom pocitom vyhli. Čo sa suchej pokožky týka, ide o varovný signál z dlhodobého hľadiska. Ak jej naviac nepomáhajú ani hydratačné krémy, je jasné, že potrebujete zmeniť svoj pitný režim.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.