9 tipov, ktoré vám pomôžu prekonať dlhé hodiny v lietadle

0 19

Žijeme v dobe, kedy je možné takmer všetko. Aj obletieť celý svet. Letecká preprava ponúka neobmedzené možnosti a keď na to máte, môžete navštíviť akýkoľvek kút našej krásnej modrej planéty. Čo to znamená? Okrem iného aj to, že v lietadle presedíte neskutočné hodiny. Čaká vás dlhá a náročná cesta lietadlom? Zariaďte sa podľa našich tipov a zvládnete ju v pohode.

čo robiť v lietadle
Dlhé hodiny v lietadle

Oddýchnite si

Ak nelietate pravidelne, ale ste skôr „sviatočnou letkyňou“, pred vzlietnutím si dobre oddýchnite. Pokiaľ je vašim cieľom destinácia v inom časovom pásme, noc pred odletom si nastavte hodinky na  lokálny čas. Pomôžete tak svojmu organizmu navyknúť si na miestne podmienky.

Lepšie miesta

Let v biznis triede si nemôže dovoliť každý. Letecké spoločnosti ale ponúkajú aj tzv. premium economy, triedu s väčšími a pohodlnejšími sedačkami za veľmi prijateľnú sumu. Skúste sa spýtať personálu na letisku či sa v nej nenájde nejaké voľné miestečko pre vás. Za opýtanie nič nedáte.

Komfort v lietadle

Akonáhle vojdete na palubu, snažte sa vytvoriť si komfort. Z batožiny si vyberte všetko, čo by sa vám pri ceste mohlo zísť (knihu, slúchadlá, fľašu s vodou) a následne ju uložte do priehradky nad sedadlami. Určite nie na podlahu pod nohy. Priestor v dolnej časti využite napríklad na odloženie topánok, ktoré odporúčame pri cestovaní lietadlom vyzuť. Pamätajte, komfort.

Správne oblečenie na cestu

V lietadle môže byť chladno. Oblečte sa preto radšej teplejšie, respektíve voľte oblečenie v niekoľkých vrstvách. Podstatné je, aby ste sa v oblečení cítili naozaj dobre. Ak vás čaká 10hodinový let, svoje slim rifle radšej nechajte doma či v kufri.

Baľte sa rozumne

Detaily môžu vytvárať veľké rozdiely. Pri dlhej ceste sa pravdepodobne nevyhnete spánku – cestovný vankúš, tienidlo na oči a štuple do uší môžu byť v takomto momente rozhodujúce. Ak veziete čítačku kníh či tablet, pred cestou sa presvedčite, či sú nabité.

Snažte sa zabaviť

V súčasnosti ponúka množstvo spoločností voľne dostupnú zábavu v podobe počúvania hudby, pozerania TV alebo filmov priamo na palube. Občas je to však za poplatok. Preto je dobré mať so sebou niečo, čo vás zabaví zadarmo – napr. audioknihu na počúvanie.

Ako jesť a piť?

Bežnou súčasťou dlhých letov je možnosť najesť a napiť sa. Ak sa dá, preferujte jedlo bohaté na uhľohydráty. Zvýšia hladinu inzulínu v krvi, čo zároveň pôsobí ako prevencia pred výškovými nemocami. Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu a vždy majte po ruke svoju vlastnú fľašu s vodou. Vyhnite sa požívaniu kofeínu a alkoholu.

Komunikácia s personálom

Práca posádky lietadla je zodpovedná a mimoriadne náročná. Ak sa aj situácia nevyvíja práve podľa vašich predstáv, buďte k personálu zhovievaví. Šírte okolo seba pohodu, usmievajte sa a nezabudnite na slovíčka „prosím“ a „ďakujem“. Ktovie, možno pre vás nájdu fľašku vína alebo extra porciu jedla, ktoré vám chutí.

Nezabudnite na pohyb

Dlhé lety a sedenie nie je pre človeka prirodzené. Počas letu preto nezabúdajte rozhýbať svoj metabolizmus pohybom. Nemáme ale namysli aby ste behali v uličke medzi sedačkami, to určite nie. Stačia jednoduché pohyby nohami či rukami. Aj to je lepšie ako nič.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.