Ako sa vyspať v lietadle? Máme pre vás 8 tipov!

0 57

Pre väčšinu z nás je let lietadlom priam sviatočnou udalosťou. Naše telo ale nemusí na takúto zmenu stereotypu reagovať ideálne, no dá sa s tým bojovať. Dokonca sa dá na palube lietadla aj pomerne pohodlne vyspať. Treba však vedieť ako na to.

 Kedy letieť? Ideálne v noci!

Ak letíte v čase, kedy za obvyklých okolností spíte, je to super. Naviac, ak v deň odletu vstanete o dve-tri hodinky skôr v porovnaní s vašim bežným budíčkom. Máte tak väčšiu šancu, že na palube lietadla zaspíte ako bábätko.

Kto prv príde…

Dostavte sa na letisko včas, ideálne pár hodín pred štartom lietadla, najmä v prípade, že necestujete vnútroštátnou linkou z malého letiska, ale riešite medzinárodný let na jednom z veľkých letísk v Európe či vo svete. Vyhnete sa stresu v prípade neočakávaných udalostí a aj check-in absolvujete v pohode.

Zároveň získate čas na veci, ktoré štandardne pred spánkom robievate. Umývate si zuby či máte vo zvyku prečítať si pár strán ešte pred tým, než definitívne usnete? Žiadny problém, máte na to čas aj priestor. Aj takéto drobnosti pomôžu nastaviť vaše telo do režimu, ktorý prežíva v bežné dni.

Najlepšie dni pre let sú utorky a stredy

Prečo? Jednoducho preto, že utorky a stredy sú vo všeobecnosti najmenej populárne dni, ktoré si ľudia pre cestovanie lietadlom vyberajú. Ak poletíte v strede týždňa, máte pomerne slušnú šancu, že sa vyhnete preplneným letom či hlučným pasažierom na palube.

Perfektné miesta? Pri okne

Vždy sa snažte vyberať si miesta v lietadle, ktoré sú pri okne. Ich výhoda tkvie v tom, že tu budete ušetrené od rušivých vplyvov spolucestujúcich, ktorí si potrebujú napr. odskočiť a teda prejsť popri vašom mieste – v prípade, že by ste sedeli na kraji, pri uličke. A ešte jedna vec – ak zvyknete spávať na ľavom boku, vyberajte si miesta v ľavom rade, v prípade preferovanej pravej strany vám bude najlepšie sedieť sedadlo pri okne napravo od uličky.

Sedadlo sklopte na maximum

Nevyhnutný moment pre dobrý spánok, pretože z dlhého sedenia vo vzpriamenej polohe vás môžu začať bolieť kríže a chrbát bude celkovo značne unavený. Pri tejto statickej polohe však trpí celé chrbtové svalstvo, vrátane krčnej chrbtice.

Oblečenie by malo byť komfortné

Snáď každá žena má potrebu vyzerať dobre, pri cestovaní lietadlom (najmä na dlhšie trasy) by však móda mala ustúpiť a vytvoriť miesto pre komfort. Nepozerajte na trendy, ale skôr na to, či je oblečenie vyrobené z pohodlného, mäkkého materiálu. Malo by byť zároveň voľnejšie, upnuté šatstvo sa na cestovanie naozaj nehodí. Je tiež dobré vziať si so sebou teplejší sveter a ponožky – v lietadle totiž býva pustená klimatizácia a pri chlade by sa vám mohlo ťažšie zaspávať.

Ovplyvnite to, čo sa ovplyvniť dá

Pre lepší a komfortnejší spánok si do príručnej batožiny nezabudnite pribaliť masku na oči a štuple do uší. Osvedčí sa vám aj deka, prípadne ľahký prehoz, ktorý môžete mať ako súčasť outfitu. Veľmi dobre poslúži aj malý vankúšik, ktorý navyše môžete doma nasprejovať svojou obľúbenou vôňou. Príjemná je napr. vôňa vanilky, pomaranča či levandule.

Pozor na jedlo

To, čo pred či počas letu zjete, môže významne ovplyvniť kvalitu a výdatnosť vášho spánku. Vyhnite sa konzumácii ťažkých, mastných jedál a tiež prejedaniu sa. Odpustite si aj kávu alebo alkohol a nahraďte ich vodou alebo čajom. Ak je to možné, konzumujte približne totožnú stravu, na akú ste zvyknuté. Ochutnávanie exotických jedál si nechajte na neskôr.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.