Čo robiť, aby ste sa sedením úplne neodpísali?

0 41

8, 10, aj 12 hodín presedených denne za počítačom. Aj takto môže vyzerať pracovná realita niektorých ľudí. Možno prospieva peňaženke, no pohybovému aparátu určite nie. Ako tráviť dlhý čas na zadku čo najšetrnejšie?

Seďte správne

Ak už musíte dlhý čas sedieť, tak seďte správne. To znamená so šľapajami na zemi a posedom tak vysokým, aby pri sedení boli nohy v kolenách ohnuté v 110° uhle. Čo sa pracovného stola týka, ten by mal byť vysoký tak, aby ste naň mohli ruky voľne a pohodlne položiť. V lakťoch by pritom mal byť uhol zhruba 90°.

Bolesť chrbta
Bolesť chrbta

Dynamické sedenie

Pri sedení a pracovnom vyťažení často dochádza doslova ku skĺznutiu tela zo správnych sedacích pozícií. To je pochopiteľné, nedá sa sústrediť na všetko. Riešenie je pritom relatívne jednoduché a ponúka ho nestabilné sedenie. Nestabilná podložka v podobe vzduchového vankúša či špeciálne upraveného sedadla vás automaticky donúti, aby ste sedeli rovno, so vzpriameným chrbtom.

Zmena polôh

Nabúravanie stereotypu je pri sedení veľmi dôležité. Mnohí „sediaci“ určite ocenia každú možnosť, kedy sa môžu prejsť do vedľajšej kancelárie, ísť na poštu a podobne. Spestrujte si sedenie pravidelnými „vychádzkami“, hoci aj cestou pre pohár vody. Aj to je lepšie ako nič. Unaveným a stuhnutým svalom pomôže aj občasné vzpaženie rúk a poriadne pretiahnutie sa. Spravte tak aspoň raz každú hodinu.

Odchodom z kancelárie to nekončí

Aby ste sa čoskoro nestali preventívnym hosťom u fyzioterapeutov, poraďte sa s nimi o prevencii. Jednoducho, čo robiť a nerobiť, aby váš pohybový aparát trpel čo najmenej. Z vlastnej iniciatívy by ste sa mali zamerať na posilňovanie celého tela, najmä však brucha a chrbtového svalstva. Vhodné je napríklad plávanie, cvičenie s vlastnou váhou a rôzne stabilizačné cviky. Vašim svalom však pomôže aj masáž od renomovaného maséra. A pamätajte, že pravidelnosť ruže prináša.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.