Hygge a 9 vecí, ktoré ho charakterizujú

0 43

Sviečky, teplé prikrývky a hrnčeky horúcej čokolády, zatiaľ čo vonku zúri búrka. To sú len niektoré z vecí charakterizujúce hygge, dánsky výraz pre útulnosť. V čom spočíva čaro hygge a ktoré ďalšie momenty ho vystihujú?

Hoci neexistujú doslovné overené preklady, hygge by malo byť vyjadrením pocitu spokojnosti a príjemnej intimity. Je v ňom zahrnuté všetko, čo vytvára pocity šťastia, priateľskej nálady a blahobytu každodenného života.

Hygge by malo byť cieľom hľadania hlbšieho zmyslu v bežnom živote a o vytvorení zmysluplného a dôvtipného spojenia so svetom. Hygge nie je o veľkých gestách, ale o užívaní si každodenných drobností, pohodlia a pocitu porozumenia.

Kvalitné trávenie času (s rodinou a priateľmi)

Všetci vieme, že trávenie času s ľuďmi, ktorých máme radi, nás robí šťastnými. Ale ako dlho je odvtedy, čo ste si s najbližšími a najdrahšími posadali okolo stola a rozprávali sa až do ranných hodín? Smiech, srandovanie a popíjanie napríklad podomácky vyrobeného jablkového muštu – aj to je hygge.

Relax pri krbe

Len málo vecí evokuje pocity pohodlia a tepla viac ako oheň v krbe počas studených dní. Samozrejme, že správny „hygge“ oheň si vyžaduje skutočné drevo, respektíve jeho zásobu na pár mesiacov dopredu.

Robiť veci jednoducho

Načo tráviť v kuchyni dlhé hodiny v agónii nad prípravou zložitých receptov. Robte veci „dánskym“ spôsobom a prípravu jedla zvlášť, bez ohľadu na to či sa jedná polievku alebo pečené kurča. Zamerajte sa na delikátnosť, ktorej príprava spôsobí minimum starostí.

Stlmte svetlá, použite sviečky

Dáni sviečky milujú. Mihotajúce sa plamienky vytvárajú blikajúcu žiaru a dodajú atmosféru aj tej najtemnejšej miestnosti. Ale pozor, nikdy nechoďte do vonných sviečok! Nič z hygge nie je umelé, ani sviečky. Včelí vosk je ideálny.

Dekorujte interiér s outdoor prvkami

Zástanci hygge veria, že šťastný život možno žiť jedine v súlade s prírodou. Ale keď je vonku príliš chladno, je ten správny čas priniesť niečo zvonku do vnútra. Kameň na stenách, drevené podlahy, veľké drevené stoly a samozrejme hromady guľatiny pripravené na vrhnutie do rozžhaveného krbu – dokonalý pôžitok.

Pečenie chleba

Vôňa čerstvo upečeného rustikálneho chleba rozliehajúca sa po celom dome, to je niečo, čo ide k úplnej podstate hygge. Hnetenie cesta môže spôsobiť doslova katarziu, ktorú len vystupňuje, ak chlebík, pripravovaný s vašou rodinou a priateľmi, budete piecť v domácej rúre.

Pitie kakaa

V prvom rade: pripravuje sa nad horúcim sporákom a vyrába sa z fajnovej, pravej čokolády, smotany a mlieka, nalieva sa do veľkých hrnčekov a konzumuje vo vašej útulnej obývacej izby a v spoločnosti priateľov.

Vybehnite von

K hygge prirodzene patrí pobyt vonku. Všetko je to o vybalansovaní a žití dobrého, zdravého života, preto je kontakt s prírodou absolútne kľúčovou záležitosťou. Ísť na túru či dlhšiu prechádzku s teplým šálom na krku a vetrom vo vlasoch, to je 100% hygge.

Vezmite si knižku

Hygge je o prítomných zážitkoch, o skúsenostiach tu a teraz. A tie je veľmi ťažké precítiť, keď sa pozeráte do telefónu. Odložte ho a vychutnajte si ten pocit byť offline! Hoci je hygge aj o jednote, tú môžete dosiahnuť aj samostatne, napríklad pri dobrej knihe.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.