Nordic Walking a jeho benefity

0 49

Chôdza je pre človeka absolútne prirodzeným pohybom. Od detstva beháme, skáčeme, lezieme, postupom času si ale tieto pre telo prospešné aktivity prestávame dopriavať a jediným akým-takým pohybom ostáva práve chôdza.

Chôdza
Chôdza

Mnoho ľudí má sedavé zamestnanie, ktoré navyše človeka viac ako pocitom uspokojenia naplní stresom. Pretože dodržiavanie termínov, pretože platenie faktúr…A keď si tieto momenty začneme všímať na úkor svojho tela, o pár rokov sa môžu dostaviť zdravotné problémy. Čo mám teraz robiť?! Zdravý životný štýl! Šport! Hm, aby veľa nestál a mohla som ho robiť hocikedy…Beh!

Nordic walking – ideálna vec po rokoch nečinnosti

Logické rozhodnutie? Možno na prvý pohľad. Vymeniť 8, 10 či 12 hodinové sedenie v kancelárii za bežecké topánky a hoci aj 5kilometrový bežecký tréning, to je prechod z extrému do extrému. Zvlášť, ak si telo rokmi odvyklo od pravidelného pohybu, športu či posilňovania. Treba začať postupne, pomaly a ideálne so severskou chôdzou – nordic walkingom.

Prirodzená aktivita

Nordic walking je vlastne rôzne intenzívna chôdza s paličkami. Tento druh pohybu pochádza zo škandinávskych krajín, kde ho začali pri letných tréningoch preferovať bežci na lyžiach. Biomechanika pohybu pri nordic walking je takmer totožná s pohybom, ktorý tela vykonáva pri bežeckom lyžovaní. A to patrí ku aktivitám pre ľudské telo a metabolizmus mimoriadne priaznivým.

Zapája celé telo, uvoľňuje stuhnuté svaly

Pri severskej chôdzi sa zapája až 90% svalov na tele, v hornej aj dolnej polovici tela. Spevňujú sa pri nej brušné svaly, svaly chrbta a zlepšuje sa držanie tela. Chôdza s paličkami pomáha uvoľniť stuhnutú šiju a ramená a prekrviť celý organizmus, čo má pozitívny vplyv nie len na fyzickú, ale aj duševnú výkonnosť. Je to ideálna forma aktívneho oddychu.

Kde získať info

Pre zoznámenie s nordic walkingom odporúčame sériu videí od Slovak Nordic Walking Association, ktoré nájdete na rovnomennom Youtube kanály. Okrem správnej techniky sa dozviete aj to, že nie sú paličky ako paličky a v čom sa trekingové líšia od tých, ktoré sú určené na nordic walking. Prajeme príjemné chodenie:).

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.