Polyamória – voľné prežívanie partnerských vzťahov

0 81

Polyamória je praktizovanie viacerých ľúbostných zväzkov s vedomím všetkých zainteresovaných strán. Ide o istý tip otvoreného vzťahu, ktorého otvorenosť sa zakladá nie len na sexuálnej, ale aj emocionálnej úrovni. Človek v tomto type zväzku napĺňa svoju potrebu skúmať dynamiku vzťahu s viac ako jedným partnerom (nemusí byť rovnakého pohlavia). Polyamóriu nie je vôbec ľahké definovať a aj preto o tomto životnom štýle panuje veľa rozporuplných tvrdení.

Polyamória
Polyamória

Páry zvyknú „prepadnúť“ polyamórii ako životnému štýlu z rôznych dôvodov. Niektorí sa skrátka rozhodnú, že chcú do svojho vzťahu zaradiť aj ďalšie osoby, zatiaľ čo iní sa zapoja do komunity a zistia, že práve takýto spôsob života je pre nich ten pravý. Aké to je žiť štýlom polyamórie?

Mýtus: Polyamória je „buď všetko, alebo nič“. Ľudia sa zamilujú a spia s kýmkoľvek a kdekoľvek.

Existujú stovky rôznych modelov vzťahov, ktoré sú nad rámec „predvoleného“ režimu monogamie. Otvorený vzťah je práve o tom – nastaviť si pravidlá tak, aby vyhovovali vám aj vašemu partnerovi. Byť „poly“ neznamená mať povolenie robiť hocičo chcete, bez rozdielu a následkov. Ak sa dvaja ľudia v otvorenom vzťahu (či manželstve) rozhodnú, že poly-vzťah s kolegom je za hranicou, a manžel pritom spáva so svojou sekretárkou, je to jasné porušenie dohody. Polyamória je o poznaní vzájomných túžob, ich rešpektovaní a hľadaní vzájomného kompromisu (akurát že nie s jedným, ale s viacerými partnermi).

Mýtus: Poly-ľudia sa nezaoberajú žiarlivosťou

Keď otvoríte vzťah, neznamená to, že s tým automaticky zanikne žiarlivosť. Skôr sa tým zaviažete riešiť pocit žiarlivosti so svojimi partnermi. Polyamória sa zakladá na opaku žiarlivosti a tým je kompromis. Je o vzájomnom pocite šťastia z toho, že aj partner je šťastný. Pocity žiarlivosti sú často vyvolané neobjektívnymi dôvodmi a pramenia z vlastného nízkeho sebavedomia a podceňovania sa. Poly-ľudia neriešia vlastné obavy, ale sústreďujú sa na pocity šťastia svojich partnerov.

Mýtus: Každý poly-človek je, čo sa týka sexu, otvorený všetkému

Bolo by fér pripomenúť, že mnohí vyznávači polyamórie majú tendenciu byť otvorenejší čo sa otázok sexu týka, no netreba robiť zbytočne unáhlené závery.

Každý jednotlivec má osobné preferencie, podobne ako monogamní ľudia. Nikde nie je napísané, že s poly-partnerom vás bude každý večer čakať sex v trojici či sadomasochystické milostné hry. Skvelá vec na polyamórii je, že ak vám partner v niečom nevyhovuje (skrátka, je to proti jeho presvedčeniu), môžete si nájsť ďalšieho, ktorý s vami danú potrebu bude ochotne zdieľať.

Mýtus: Poly-ľudia najlepšie vychádzajú s partnermi svojich partnerov (a spávajú s nimi)

Ak majú dvaja radi tú istú osobu (alebo s ňou spávajú), neznamená to hneď, že aj ich vzájomný vzťah bude na rovnakej (podobnej) úrovni. Vlastne je dobré, ak s partnerom svojho partnera (či partnerky) budete udržovať neutrálny, priateľský vzťah. Nič viac, nič menej. Konieckoncov, jednou z výhod polyamórie je to, že s každým partnerom riešite iné záujmy – ak sa voči partnerom svojho partnera citovo vyhraníte, ten už nebude považovať ich vzájomný vzťah za samostatný priestor a môže to uškodiť aj vám.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.